Centralne ogrzewanie Luboń

Centralne ogrzewanie jest takim sposobem wytwarzania ciepła w budynku, który zna chyba każdy - trudno o coś bardziej standardowego i popularniejszego. Istotą tego rodzaju ogrzewania jest to, że ciepło jest wytwarzane w jednym punkcie (np. w kotłowni umieszczonej w piwnicy), a następnie jest rozprowadzane specjalnymi rurami (np. miedzianymi) do poszczególnych pokoi w budynku. Instalacja ma więc służyć do dystrybucji ciepła do poszczególnych odbiorników. Instalacja może być grawitacyjna (ciepła woda płynie do góry, gdyż ma większą gęstość), ale często spotykana jest też pompowa (instalowana jest specjalna pompa, która wymusza bieg ciepłej wody do góry, na przykład na wyższe kondygnacje). W piecu spalany może być węgiel, ekogroszek, a nawet drewno. Istnieje także możliwość instalacji kotła gazowego.

ogrzewanie gazowe

Realizujemy instalacje centralnego ogrzewania w Luboniu, Komornikach oraz okolicy. 25 lat doświadczenia oraz setki realizacji na koncie to dla Ciebie gwarancja dobrze wykonanej pracy. Zapraszamy do kontaktu!

Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania

Montaż centralnego ogrzewania do najłatwiejszych nie należy. Oczywiście po pierwsze - trzeba mieć pomieszczenie na kotłownię, a zakup pieca może być sporym wydatkiem - jego wielkość i moc należy dopasować do powierzchni, jaką będzie miał ogrzać. Może on dodatkowo być wyposażony w podajnik, a także w niewielki komputer pomagający w sterowaniu jego pracą. To przez rury (dawniej stalowe obecnie coraz częściej miedziane, a nawet plastikowe z włóknem szklanym) ogrzana woda jest rozprowadzana do kaloryferów (ściennych lub też do ogrzewania podłogowego). Instalacja centralnego ogrzewania może być wykonana w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. Te dwa sposoby przede wszystkim różni sposób podłączania poszczególnych kaloryferów - równoległy bądź szeregowy.

Wady i zalety ogrzewania centralnego

Największą zaletą takiego ogrzewania jest fakt, że w naprawdę efektywny sposób można dogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku nawet przy bardzo dużych mrozach. Jeśli wybierzemy tanie paliwo opałowe takie jak węgiel - koszty takiego ogrzewania, na przykład w stosunku do ogrzewania domu gazem - będą znacznie niższe.

Minusem tego rodzaju rozwiązania jest to, że w wielu przypadkach trzeba cały czas kontrolować proces spalania i dokładać do pieca, aby mieć ciepło. Przez to ciężko jest utrzymać stałą, optymalną temperaturę w pomieszczeniach - raz może to być bardzo wysoka, wręcz upalna temperatura, a kiedy nam nieopatrznie wygaśnie - przyda się wełniany sweter. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że kotły węglowe wytwarzają wiele zanieczyszczeń, które pojawiają się zarówno w naszej kotłowni jak i wędrują podczas spalania do atmosfery. Dużym ryzykiem w przypadku kotłów, w których można spalać wszystko jest też to, że wiele osób naprawdę chce tam spalać "wszystko" łącznie ze śmieciami, które również bardzo mocno zanieczyszczają środowisko.

Alternatywą dla pieca węglowego w centralnym ogrzewaniu jest spalanie gazu ziemnego. Jest to jednak droższa opcja jeśli chodzi o samo paliwo, ale tańsza jeśli weźmiemy pod uwagę eksploatację samego pieca. W przypadku gazu osiągane temperatury w pomieszczeniach nie będą jednak tak wysokie, a jeśli będziemy chcieli podłączyć się do sieci gazociągowej - będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty z tego właśnie tytułu.

Wykonujemy instalacje centralnego ogrzewania w mieście Luboń oraz okolicznych miejscowościach, jak: Komorniki, Szreniawa, Daszewice, Wiry czy też Plewiska.