Centralne ogrzewanie Suchy Las

Instalacja centralnego ogrzewania to podstawowa metoda ogrzewania domów jednorodzinnych. Jednakże mimo, że jest tak powszechna nie jest idealnym sposobem ogrzewania i ma też swoje wady. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje instalacji centralnego ogrzewania. Są to instalacja pompowa i grawitacyjna. Wykonujemy trwałe oraz niezawodne centralne ogrzewanie w gminie Suchy Las. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

centralne ogrzewanie

Montaż centralnego ogrzewania

Już sama nazwa wskazuje, że musi być punkt centralny od którego odprowadza się ogrzewanie. Montaż centralnego ogrzewania polega na zamontowaniu albo kotła na paliwo stałe na przykład węgiel, albo paliwo ekologiczne na przykład pellet drzewny lub kotła gazowego, a nawet może być to kocioł dwufunkcyjny ogrzewający mieszkanie i zapewniający ciepłą wodę.

Najczęściej kocioł na paliwo stałe czy ekologiczne instaluje się w specjalnie do tego wyznaczonej kotłowni, albo w piwnicy. Kocioł gazowy może być zamontowany nawet w łazience czy w wydzielonym do tego miejscu we wnętrzu domu.

Od kotła odprowadzone jest centralne ogrzewanie, czyli rury i grzejniki montowane w każdym pomieszczeniu lub też może to być ogrzewanie podłogowe, ale wtedy planowana podłoga nie może być gruba i już w fazie planów budowy musi to być uwzględnione. Najczęściej jednak spotyka się system rur i grzejników doprowadzonych do każdego pomieszczenia.

Różnice między instalacją pompową a grawitacyjną

W instalacji grawitacyjnej gorąca woda płynie sama z siebie przez swoją gęstość do góry, a zimna spychana jest w dół. Oznacza to, że woda sama krąży i im mocniej napalimy w piecu, tym gorętsza woda pojawi się w grzejnika i sama wypchnie zimną wodę z obiegu. W instalacji pompowej potrzebna jest specjalna pompa, która swoją pracą wymusza działanie. Ale żeby sama pompka działała musi być podłączona do prądu. Zatem kiedy z jakiegoś powodu nie będzie dostaw energii elektrycznej w domu, to niestety ogrzewanie bazujące na instalacji pompowej nie będzie działać, podczas gdy przy grawitacyjnym nie ma to znaczenia.

Koszty ogrzewania

Dla przykładu weźmy dom jednorodzinny o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Aby ogrzać taki dom przez jedną zimę potrzeba 4 tony węgla, albo 2800 litrów gazu propan, albo 2200 metrów sześciennych gazu ziemnego lub 2100 litrów oleju opałowego.

Są to koszty od 4080 zł za węgiel, do 6720 złotych za olej opałowy. Koszt ogrzewania gazem propan to 4340 zł a gaz ziemny 5368 zł, przy czym do gazu ziemnego należy doliczyć opłatę abonamentową 2500 zł za rok.

Plusy i minusy centralnego ogrzewania

Mimo wszystko ogrzewanie centralne ma wiele zalet. Można z niego korzystać kiedy chcemy nie sugerując się tylko tym czy już jest sezon grzewczy. Daje to niezależność i komfort.

Nie da się jednak ukryć, że piece na węgiel są pracochłonne, ponieważ trzeba w nich rozpalać i co kilka godzin dokładać węgiel dla podtrzymania ciepła w domu. Jednak zakup 4 ton węgla na rok to zdecydowanie najniższa cena z jaką się spotkamy przy ogrzewaniu centralnym.

Z kolei ogrzewanie gazowe jest jeszcze bardziej wygodne, ponieważ gaz jest z sieci, a my tylko regulujemy jego zużycie wedle naszych potrzeb. Choć rachunki są tu o wiele wyższe niż przy opale węglem a nawet niż za ogrzewanie miejskie.

Instalacje centralnego ogrzewania wykonujemy w następujących miejscowościach gminy Suchy Las: Jelonek, Złotniki, Złotkowo, Golęczewo oraz Chludowo. Zapraszamy do kontaktu!