Meble kolonialne w twoim domu

Jeśli marzysz o eleganckich, nieco starodawnych wnętrzach, to czeka na ciebie niemałe wyzwanie. Wybór mebli oraz dekoracji, które będą ozdobą wnętrz, a jednocześnie nie dodadzą im ciężkości oraz wyglądu muzeum, wcale nie jest takie proste. Wystarczy jednak trzymać się kilku zasad, żeby uzyskać efekt, który zachwyci każdego gościa odwiedzającego twój dom.

Meble w jednym stylu

Zanim zaczniesz urządzać dom, postaraj się zdecydować na określony styl umeblowania. Dopiero wtedy zacznij dobierać dekoracje. Jeśli zależy ci na wnętrzach w dawnym stylu, to na pewno przypadną ci do gustu meble kolonialne. Ich korzeni należy szukać w XIX wieku na Dalekim Wschodzie. Prawdziwe meble tego typu powinny być wykonane z mahoniu, palisandru lub drzewa różanego, jednak obecnie można znaleźć produkty wykonane z równie solidnych, lecz znacznie tańszych zamienników. Do eleganckich wnętrz pasują również meble rustykalne oraz w stylu prowansalskim. Warto postawić jednak na drewno wysokiej jakości, żeby uniknąć efektu kiczu.

Umiar w dekoracjach

W tym wypadku nie liczy się ilość, a jakość. Dekoracje do eleganckich wnętrz ze starodawnym charakterem zazwyczaj oznaczają bogate, nieco ciężkie zdobienia. Jeśli cały pokój zapełnisz kunsztownymi rzeźbami, obrazami w pięknych ramach oraz świecznikami, to uzyskasz efekt nadmiernego przepychu oraz zagracenia. Lepiej postawić na kilka efektownych dekoracji, które nie będą przytłaczać osób przebywających w twoim mieszkaniu.

Zwróć uwagę na oświetlenie

Oświetlenie pomieszczeń to bardzo często pomijany element wyposażenia. Do eleganckich wnętrz na pewno nie będą pasowały ultranowoczesne lampy w futurystycznym stylu. Nie oznacza to jednak, że wszędzie musisz montować misternie wykonane kryształowe żyrandole lub lampy stylizowane na świeczniki. W sklepach ze starociami, na internetowych aukcjach, a czasami nawet w zwykłych sklepach możesz znaleźć wytworne, pięknie zdobione lampy, które jednocześnie dodadzą lekkości twoim pokojom. Lampy w stylu kolonialnym to gwarancja orzeźwiającej orientalnej nuty oraz ciepłego, nastrojowego oświetlenia.

Ściany mają znaczenie

Ściany powinny pozostawać jedynie tłem dla eleganckich mebli w starodawnym stylu. Warto jednak poświęcić im kilka chwil. Na pewno należy unikać nowoczesnego zdobnictwa ścian oraz zbyt ciemnych kolorów. Większość mebli kolonialnych, podobnie jak i mebli rustykalnych, jest wykonana raczej z dość ciemnego drewna, natomiast lekki i świeży styl prowansalski wymaga równie delikatnego, pastelowego dopełnienia, więc krzykliwe lub zbyt ciemne kolory zdecydowanie odpadają. Wybierz stonowane kolory kojarzone z elegancją, które wydobędą naturalne piękno z mebli i dekoracji, a jednocześnie nie znajdą się na pierwszym planie.

Podłogi, okna i drzwi

Nie zapomnij o stosownych elementach wykończeniowych. Dobierz pasujący do mebli i ścian odcień podłogi. Okna i drzwi również powinny pozostawać w harmonii z ogólnym stylem mieszkania. Nawet klamki mają znaczenie – jeśli wszystkie dodatki są w złocie, to srebrne lub białe klamki mogą popsuć cały efekt.

Redakcja FilarInstalacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.