Promienniki podczerwieni

Promieniowanie podczerwone to jeden z najbardziej naturalnych sposobów dystrybucji ciepła. Ogrzewanie na podczerwień działa na takich samych zasadach jak Słońce. Ten sposób ogrzewania pomieszczeń jest dla Ciebie bardzo przyjemny i wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

Ogrzewanie na podczerwień jest tanie w utrzymaniu i proste w obsłudze. Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej, która zamieniania jest na promieniowanie cieplne, nie emituje kurzu. Promienniki podczerwieni są przyjazne dla środowiska oraz odpowiednie dla osób lubiących komfort. Ten sposób ogrzewania może być wykorzystany w domu, biurze jak i również na dużej hali. Wtedy takie promienniki montowane są jako panele ścienne. Promienniki dzięki temu, że są przyjazne dla zdrowia, cieszą się zastosowaniem w sanatoriach, inkubatorach oraz SPA. Dzięki dużej wydajności i energooszczędności ogrzewanie na podczerwień znajdziesz również na peronach, trybunach czy ogródkach kawiarennych.

Pamiętaj, że promienniki podczerwienią nie ogrzewają powietrza. Nie ma utraty ciepła przy słabo izolowanych pomieszczeniach.

Promiennik na podczerwień i fala podczerwona

Promienniki podczerwieni to inaczej lampa cieplna o wysokiej temperaturze. Zaliczane są do urządzeń emitujących fale podczerwone. W zależności od urządzeń wyróżnia się fale krótkie, średnie i długie. Promiennik na podczerwień jest szklaną rurką, z żaroodpornym włóknem wolframowym, zamontowaną w Twoim urządzeniu. Rurka ta nosi nazwę krótkofalowy żarnik kwarcowo-halogenowy. Po włączeniu urządzenia przepływa energia, która rozgrzewa włókno i osiąga temperaturę 2130 stopni. Za żarnikiem umieszczony jest odbłyśnik aluminiowy elektropolerowany z niewielką ilością miedzi. Odbłyśnik umożliwia ukierunkowanie fal na powierzchnię, która ma być ogrzewana w danej chwili.

Ogrzewanie na podczerwień czy jest opłacalne?

Ogrzewanie podczerwienią polega na ogrzewaniu wybranych powierzchni oraz osób. Dzięki temu nie ogrzewasz całej kubatury pomieszczenia. Taka metoda eliminuje zjawisko uwarstwiania temperatur, co powoduję mniejsze koszty za ogrzewanie. W tego typu ogrzewaniu powietrze jest ogrzewane pośrednio od elementów, na które pada promieniowanie podczerwone. Dzięki czemu ogrzewanie jest bardziej opłacalne. Ogrzewanie na podczerwień daje najwyższą temperaturę przy podłodze (tam, gdzie najbardziej to odczuwamy), a najniższą w najwyższych warstwach. Różnica między dolną temperaturą a górną to nawet kilkanaście stopni. Daje to oszczędność kosztów i temperatury, a komfort cieplny jest zachowany. W porównaniu z innym ogrzewaniem osiągniesz wyższą temperaturę tam, gdzie ona jest potrzebna oraz mamy do czynienia z ogrzewaniem strefowym.

Promiennik elektryczny

Elektryczny promiennik podczerwieni to rodzaj grzałki elektrycznej, której powierzchnia rozgrzewa się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Promienniki wykonane są z żarówek, elementów ceramicznych lub metalowych. Po uruchomieniu urządzenia promienniki osiągają oczekiwaną temperaturę nawet po kilku sekundach. Promienniki tego typu mogą być zamontowane do ściany, sufitu oraz na zewnątrz budynku.

Zalety ogrzewania na podczerwień:

  • montaż bez pozwoleń na budowę,
  • łatwy i prosty montaż,
  • ekologiczne,
  • tanie w eksploatacji,
  • ciepło odczuwalne zaraz po włączeniu,
  • ogrzewanie miejsc, do których dociera promieniowanie,
  • zastosowanie na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Panele na podczerwień

Panele grzewcze do swojej pracy wykorzystują fale podczerwieni. Ich działanie również porównujemy do pracy Słońca. Podczas pracy generują przyjazne ciepło. W zależności od miejsca zastosowania paneli osiągamy nawet do 60% oszczędności zużytej energii. Panele na podczerwień nie wymagają konwekcji cieplnej, a co za tym idzie, ograniczone jest ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Dlaczego tak się dzieje? Zarazki nie są roznoszone razem z powietrzem. Panele grzewcze na rynku są dostępne w wielu opcjach. Każdy z nich różni się mocą oraz materiałem, z którego jest wykonany. Materiały paneli to plastik i szkło. Tył każdego z modeli jest wykonany z aluminium, a płyty są węglowo-niklowe. Pamiętaj, że każdy model jest inny do każdego metrażu. Moc paneli na podczerwień to 300W do 800W. Te większe znajdują zastosowanie w pomieszczeniach do 20 metrów kwadratowych.

Montaż takich paneli można wykonać samemu. Prace możemy porównać do wieszania obrazu czy lustra. Do montażu potrzebne są kołki rozporowe i stelaż montowany na tylnej płycie panelu.

Rodzaje paneli grzewczych na podczerwień:

  • panel grzewczy na podczerwień lustro - jest idealnym zastosowaniem w małych pomieszczeniach. Spełnia nie tylko funkcję ogrzewania, ale również lustra,
  • panel grzewczy na podczerwień przemysłowy – panele te montowane są na suficie, nie wyżej niż 3 metry. Zastosowanie ich spełnia się w magazynach czy halach,
  • panel grzewczy na podczerwień biały – montowany na ścianie oraz suficie. Dostępny tylko w kolorze białym, panel standardowy.

Gdzie i jaki promiennik na podczerwień zastosować?

Przy ogrzewaniu całych pomieszczeń, takich jak: pomieszczenia mieszkalne, biura stosujemy, promienniki podczerwieni długofalowe. Takie panele grzewcze podczerwieni są komfortowe dla osób przebywających w pomieszczeniach oraz ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Ogrzewając hale, tarasy czy konkretne stanowisko pracy stosujemy promienniki podczerwieni krótkofalowe. Odczucie ciepła jest tylko na danej powierzchni, taki efekt daje nam skupiona wiązka ciepła.

Ile kosztuje promiennik podczerwieni?

Stosując ogrzewanie na podczerwień, możesz się spodziewać zmniejszenia kosztów od 30%-70%. Największe obniżenie kosztów odczujesz, zmieniając ogrzewanie elektryczne na promienniki podczerwieni. Decydując się na tego typu ogrzewanie, pamiętaj, że na 1 m³ przypada 20W mocy grzewczej. Panele grzewcze nie muszą cały czas pobierać prądu, co daje nam oszczędność. Pobór prądu odbywa się przez 1/4 doby pracy urządzenia. Konieczność używania paneli odbywa się przez 6 miesięcy w ciągu roku. Dla domu o powierzchni 100 m² i wysokości 3 m roczny koszt takiego ogrzewania wynosi około 4000 złotych. Przy korzystnych stawkach za prąd możemy nawet mieć koszt około 3000 złotych. Daje nam to zwrot kosztu paneli już po niewielkim czasie. Po zakupie promienników na podczerwień możesz nimi się cieszyć przez następnych kilkadziesiąt lat. Kilkunastoletnia gwarancja również daje Ci oszczędność finansową.

Promiennik podczerwieni - opinie

Na temat promienników na podczerwień są zdania podzielone. Korzystny koszt eksploatacji i ciepło w miejscach, których oczekujesz to duża zaleta. Podczerwień jest zdrowa dla Twojego organizmu. Daje Ci i bliskim ciepło oraz dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Natomiast tradycyjne ogrzewania mają swój klimat i dają ciepło wraz z powietrzem. Kaloryfery wykorzystujemy jako suszarki, kotły podgrzewają nam również wodę, ale wydzielają pyły nieprzyjazne dla środowiska.