Regały magazynowe z rynku wtórnego

Zakup regałów magazynowych na rynku wtórnym to jeden z najlepszych sposobów na minimalizowanie kosztów wyposażenia obiektu. Ze względu na dużą dynamikę branży rynek wtórny jest bardzo rozwinięty. Duża dostępność produktów sprawia, że praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. I to w bardzo korzystnej cenie, co dla wielu przedsiębiorców jest bardzo ważne.

Jednak wybór używanych regałów magazynowych wiąże się także z ryzykiem. Zakup sprzętu zniszczonego lub nadmiernie wyeksploatowanego może być powodem wielu poważnych problemów. Jak zatem kupować regały na rynku wtórnym, żeby nie popełnić błędu?

Przeglądy i konserwacja regałów magazynowych

Przeglądy regałów magazynowych to jeden z najważniejszych obowiązków zarządzającego obiektem. Regały powinny być poddawane zarówno przeglądom bieżącym jak i okresowym. Wszystkie przeglądy powinny być odpowiednio udokumentowane. brak dokumentacji może świadczyć, że system regałowy nie był wykorzystywany zgodnie z zasadami i stanowi podstawę do odrzucenia oferty sprzedaży takiego sprzętu. Ryzyko związane z brakiem udokumentowanych przeglądów jest zbyt duże.

Kupowane na rynku wtórnym regały magazynowe powinny także posiadać dokumentację dotyczącą prac konserwatorskich. Nie ma co liczyć, że nienaprawiany przez kilka lub kilkanaście lat system regałowy będzie w dobrym stanie. Warunki pracy w magazynie są takie, że uszkodzenia są nieuniknione. A regały magazynowe, które nigdy im nie uległy po prostu nie istnieją.

Profesjonalny demontaż regałów magazynowych

Kolejnym kluczowym kryterium jest profesjonalny demontaż systemu. Tylko w przypadku, gdy demontażem zajmuje się profesjonalna firma można mieć pewność, że zostanie on wykonany w sposób gwarantujący dalszą bezproblemową eksploatację. Brak fachowości przy demontażu może powodować uszkodzenie wielu istotnych elementów systemu regałów magazynowych. A w skrajnych przypadkach uniemożliwić jego dalsze wykorzystywanie.

Oczywiście kupione na rynku wtórnym regały magazynowe powinny także zostać zamontowane przez wyspecjalizowaną firmę. pozwoli to między innymi na identyfikację elementów, które powinny zostać wymienione lub naprawione. Dzięki współpracy z profesjonalistami żywotność zakupionego systemu zostanie przedłużona.

Jakie regały magazynowe warto kupować na rynku wtórnym?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy częściowo powyżej. Jednak kompletność przeglądów i prac konserwacyjnych oraz profesjonalny demontaż to nie jedyne kryteria jakimi warto się kierować. Ważny jest także rodzaj regałów magazynowych.

Największą popularnością na rynku cieszą się używane regały statyczne. Ich prosta konstrukcja, łatwość montażu i demontażu oraz możliwości konfiguracyjne sprawiają, że decyzja o ich wyborze nie wiąże się z wielkim ryzykiem. Oczywiście o ile są w odpowiednim stanie technicznym. Większy problem pojawia się w przypadku regałów dynamicznych. Skomplikowana konstrukcja oraz ścisłe dopasowanie do warunków panujących w konkretnym obiekcie sprawiają, że nie są to regały łatwe do przenoszenia. Regały dynamiczne są także mało uniwersalne.

Redakcja FilarInstalacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.