Samodzielne tapetowanie mieszkania

Nudne wnętrze mieszkania potrafi skutecznie przytłaczać. Podobnie zresztą jest z wnętrzem, które zwyczajnie już się znudziło, bo od lat jest takie same. W takiej sytuacji dobrze jest coś zmienić. I w takiej sytuacji na pierwszy plan wysuwa się zakup nowych mebli. Ale te niestety są inwestycją na tyle dużą, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odmienić przestrzeń, która zaczyna być swoi wyglądem irytująca? Idealną wręcz odpowiedzią na to pytanie są tapety. Może komuś kojarzą się one z tandetą, ale z pewnością dzisiejsze tapety tandetne nie są. Co więcej, potrafią stać się naprawdę eleganckim elementem wykończeniem wnętrza. I wtedy wcale nie trzeba mebli zmieniać.

Każdy, kto zdecyduje się na tapetę do wnętrza swojego domu czy mieszkania, może spodziewać się zawrotu głowy, jeśli chodzi o wybór wzorów. Ich bogactwo naprawdę pozytywnie zaskakuje. Krajobrazy, powtarzające się kwiaty, czy widok miasta – tak naprawdę znaleźć można tuta wszystko. W tym miejscu warto wspomnieć też o tapetach stylizowanych. Są takie, które wglądają jak naturalna cegła i wtedy fantastycznie nadają się do wnętrz w stylu loft. A są też i takie które wyglądają jak bielone panel drewniane, co fantastycznie dopełnia styl skandynawski. Każdy więc może naleźć coś idealnego dla siebie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli wybiera się tapetę do wnętrz, gdzie często powietrze jest wilgotne, jak ma to miejsce w łazience, czy w kuchni – wówczas trzeba wziąć tapetę na odpowiednim podkładzie. Takie tapety odporne są na wilgoć, a także z łatwością można zmywać z nich wszelkie zabrudzenia bez obaw, że przy okazji usunie się wzorki tapety.

A kiedy tapeta jest już wybrana, najwyższa pora zastanowić się, kto powinien wykonać tapetowanie. Oczywiście w przypadku oszczędności tapetowanie można wykonać we własnym zakresie. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy odpowiednio przygotować ściany. Co to oznacza? Że ściany muszą być przede wszystkim dobrze umyte. A do tego tak naprawdę najlepsza jest woda ze zwykłym, szarym mydłem, które doskonale usuwa wszelkie tłuszcze i zanieczyszczenia. A jeżeli dodatkowo podczas mycia okaże się, że farba zwyczajnie od ściany odchodzi – wówczas należy zmyć ją całą. W przeciwny razie tapeta może szybko od ściany wraz ze starą farbą odpaść.

Umyta i osuszona ściana jest już gotowa na przyjęcie kleju. I tu trzeba uważnie przeczytać wskazówki producenta. Są bowiem kleje, na które od razu nakłada się tapetę, a są też i takie, które muszą poleżeć na ścianie kilkadziesiąt minut. Trzymając się wskazówek można mieć pewność, że trwałość tapety będzie idealna. A co z cięciem kawałków? Te warto przygotować zanim klej będzie kładziony na ścianę. Pozwoli to usprawnić cały proces tapetowania.

Ponieważ tapetowanie to praca wymagająca sporo wysiłku, warto do niej przystąpić choćby w dwie osoby. Pomaganie sobie podczas klejenia i dopasowywania kolejnych pasków z pewnością usprawnia całą pracę i pomaga uzyskać doskonały efekt.

Redakcja FilarInstalacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *