Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

ABC oświetlenia domu

Data publikacji 10 lipca, 2019

ABC oświetlenia domu, czyli poznaj zasady oświetlania domu, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do pracy, nauki i relaksu.
Najważniejszą zasadą jest dobór odpowiedniego oświetlenia do funkcji pomieszczenia i zamieszczenie kilku źródeł światła. 

Oświetlenie możemy podzielić na trzy kategorie

  • oświetlenie ogólne – jak sama nazwa mówi, oświetlenie ma ogólnie rozświetlić pomieszczenie, jednak samo w sobie nie jest wystarczającym źródłem światła np. żyrandole
  • oświetlenie punktowe – pozwala na wykonywanie konkretnych czynności, jest dopasowane funkcjonalnie do pomieszczenia np. lampki nocne 
  • oświetlenie dekoracyjne – pełni wyłączenie funkcje dekoracyjne, może w pewien sposób wyeksponować jakieś elementy np. lampki ledowe 
  • Kolejną istotną rzeczą jest wybór odpowiedniej barwy światła do pomieszczenia. Wyróżniamy trzy barwy: ciepłą, białą i zimną. Bardziej precyzyjnie temperatura barwowa wyrażona jest w Kelwinach. Temperatura barwowa występuje w przedziale od 2500 K do 6500 K. Żarówka o temperaturze 2500 K będzie miała barwę ciepłą, 4000 K barwę białą, a powyżej 4000 K barwę zimną. 

Jaką barwę światła dobrać to pomieszczenia?

W kuchni powinno znajdować się światło zbliżone do najbardziej naturalnego. Najlepszym wyborem będzie białe. Sprawdzi się ono również w łazience i korytarzu. W salonie, gdzie spędzamy większość wolnego czasu na relaksie, odpowiednim wyborem będzie światło żółte. Nadaje przyjemnego tonu i ociepla pomieszczenie. Żółte światło sprawdzi się także w sypialni i innych strefach wypoczynku. 
W gabinecie lub pracowni odpowiednim światłem, które zapewni nam skupienie i komfort pracy, będzie to w zimnej barwie. Pomaga ono w koncentracji. 

Kolejnym ważnym elementem oświetlenia jest wybór odpowiednich żarówek. Na rynku jest dostępne kilka rodzai:

  • żarówki tradycyjne (wycofane z rynku) – przez drut wolframowy przepływa prąd elektryczny, tworząc strumień światła. Żarówki tradycyjne są najtańszą opcją, ale też z najkrótszą żywotnością ~ 1000 godzin. Zużywają bardzo dużo energii i emitują dwutlenek węgla do środowiska. 
  • świetlówki kompaktowe – czas ich nagrzewania się jest dłuższy, ale wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki tradycyjne. Do tego zużywają do 80% mniej energii. Żywotność wynosi ~ 7000 – 16000 godzin. Należy unikać częstego ich włączania i wyłączania, ponieważ zużywają w ten sposób więcej energii.
  • żarówki LED – oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Szczególną zaletą jest bardzo wysoka energooszczędność. Podobnie jak świetlówki kompaktowe zużywają do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są odporne na wstrząsy i częste włączenie/wyłączanie. Dokładnie oświetlają pomieszczenie.
  • lampy halogenowe (wycofane z rynku) – są wypełnione gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Równomiernie oświetlają pomieszczenie i są stosunkowo tanie. Mają za to krótką żywotność ~ 2000 – 3000 godzin. Zostały wycofane z rynku w 2018 roku. 
  • lampy grzewcze – promienniki emitują fale podczerwone IR. Stosuje je się do dogrzewania pomieszczeń. 90% zużywanej energii zmienia się w ciepło, nie emitują szkodliwego promieniowania. 


Te kilka prostych zasad wystarczy by znacznie ułatwić nam życie i pomóc w doborze odpowiedniego oświetlenia. Nawet bez specjalistycznej wiedzy z projektowania i architektury wnętrz możemy stworzyć przyjemne warunki do pracy i relaksu w domowym zaciszu.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?