Do czego używa się frezów węglikowych?

Frezowanie to jedna z podstawowych technik obróbki-skrawaniem metali, która polega na powierzchniowym zbieraniu naddatków materiału, by nadać kształtowanemu elementowi pożądane wymiary oraz formę. Do frezowania wykorzystuje się specjalistyczne maszyny nazywane frezarkami oraz dedykowane obróbce-skrawaniem frezy do metalu. W zależności od rodzaju obrabianych metali stosuje się różne rodzaje frezów. Jednym z ich popularnych typów są frezy na bazie węglików. Kiedy się po nie sięga?

Co to są węgliki?

Wykorzystywane do produkcji wytrzymałych frezów do metali, w tym do aluminium, tzw. węgliki to nic innego jak nieorganiczne związki chemiczne, w których składzie poza atomami węgla znajdziemy jedynie atomy wybranych metali lub półmetali. W przypadku zastosowań narzędziowych, w tym do produkcji wierteł i frezów wykorzystuje się węgliki metali, najczęściej tytanu lub wolframu. Węgliki charakteryzują się dużą stabilnością, są nietopliwe i twarde, w związku z czym produkowane z nich frezy do metalu są mniej podatne na ścieranie, pękanie i niszczące działanie wysokich temperatur. Do produkcji frezów najczęściej używa się tzw. węglików spiekanych, czyli sproszkowanych węglików metali sprasowanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Frezy z węglików spiekanych są niezwykle trwałe, znacznie wytrzymalsze od ich odpowiedników stalowych i ceramicznych.

Zastosowania frezów węglikowych

Ze względu na dużą wytrzymałość węglików spiekanych nie tylko na ścieranie, ale i działanie wysokich temperatur, wykonane z nich frezy do metalu znajdują powszechne zastosowanie przy obróbce stali o dużej twardości (około 60 HRC) oraz aluminium. Dobrym przykładem takich narzędzi są frezy pełnowęglikowe, które można znaleźć pod adresem https://ingar.pl/produkty/wiercenie-i-skrawanie/frezy/frezy-do-metalu-i-aluminium,2,449. To narzędzia umożliwiające frezowanie aluminium i stali twardych ze zmienną prędkością i siłą bez ryzyka pęknięcia frezu, czego nie może zagwarantować użycie frezu ze spieku ceramicznego lub twardego, a tym bardziej wykonanego ze stali – stalowego frezu do metalu używa się głównie do skrawania powierzchni miękkich. 

Przy obróbce-skrawaniem materiałów charakteryzujących się dużą twardością, zwłaszcza stali hartowanych i aluminium, stosuje się głównie twarde i wytrzymałe frezy wykonane ze spieków węglikowych. Najlepsze z frezów do metali i aluminium to tzw. narzędzia pełnowęglikowe, wykonane z technologii metalurgii proszków z wykorzystaniem węglików wolframu lub tytanu, rzadziej innych twardych metali, takich jak cyrkon czy tantal.

Redakcja FilarInstalacje