Jak działa giętarka do rur?

Formowanie metalowych konstrukcji takich jak blacha, rury czy profile nie mogłoby mieć miejsca bez zastosowania odpowiednich urządzeń. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne giętarki, które wspomagają pracę w wielkich koncernach, jak i tych małych domowych warsztatach. Jak działają i jakie jest ich zastosowanie?

Jak działa giętarka do rur?

Stosując urządzenie, jakim jest giętarka do rur zarówno w przemyśle na dużą skalę, jak i w firmach rodzinnych możemy w łatwy sposób uzyskać oczekiwany przez nas kształt obrabianego metalu. Duża siła nacisku, która cechuje gięcie rur przy użyciu giętarki do rur, pozwala w szybki i prosty sposób poddać obróbce również materiały twarde. Warto zaznaczyć, że urządzenia te na rynku dostępne są w wielu rodzajach, dzięki czemu można je stosować przy produkcji konstrukcji metalowych, a także części hydraulicznych.

Nowoczesne giętarki do rur wykorzystywane w dużych fabrykach działają dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnej technologi. Sterowanie automatyczne pozwoliło na większą precyzję oraz powtarzalność wśród giętych elementów. Zalety giętarek to przede wszystkim łatwa obsługa, możliwość pełnej automatyzacji urządzenia, a także możliwość zaprogramowania jej według naszych potrzeb.

Rodzaje giętarek do rur

Gięcie rur wymaga od nas nabycia odpowiedniego sprzętu. Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń w pełni zautomatyzowanych, jak i tych ręcznych. Podział tych urządzeń w głównej mierze zależy marki, technologię działania, a także na rodzaj metalu, który można w niej obrobić.

Do najczęściej stosowanych w przemyśle oraz w domowych warsztatach możemy między innymi zaliczyć takie rodzaje jak giętarki hydrauliczne, mechaniczne, trzpieniowe czy beztrzpieniowe. Wybór urządzenia nie należy do najłatwiejszych, ponieważ giętarka musi być funkcjonalna, a także stworzona z dbałością o detale co przekłada się na jakość jej pracy. Warto zaznaczyć, że giętarka rolkowa do rur daje nam możliwość wykonania pierścieni, elementów spiralnych, a także profili przestrzennych. Wspólną cechą charakteryzującą giętarki do rur jest gięcie metalu na zimno.

Giętarki to urządzenia popularne nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również w małych warsztatach przydomowych. Sprawdzą się one przy gięciu rur, profili oraz blachy. Giętarki do rur możemy znaleźć w sklepach stacjonarnych, a także na witrynach sklepów internetowych, jak np.w sklepie: https://polwelt.pl/oferta/gietarka-do-rur. Warto poświęcić trochę czasu, zanim nabędziemy produkt, ponieważ istotnym elementem jest jej wykonanie, co w późniejszym czasie przełoży się na jakość pracy.

Redakcja FilarInstalacje