Jak działa kocioł kondensacyjny?
Data publikacji 5 sierpnia, 2022
Kocioł gazowy kondensacyjny to wydajne urządzenie, które tak samo, jak tradycyjny kocioł tj. niekondensacyjny, ma za zadanie ogrzewać wodę zasilającą ogrzewanie budynku oraz zapewniać stały dostęp do cieplej wody użytkowej. Jednak należy pamiętać, że zasada działania obu wspomnianych wyżej urządzeń grzewczych jest nieco inna.
Kotły gazowe kondensacyjne to obecnie jedne z najbardziej nowoczesnych rozwiązań z zakresu wydajnych, niezawodnych i sprawdzonych urządzeń grzewczych, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie każdej ilości paliwa. Stanowią doskonały przykład tego, jak na przestrzeni kilku ostatnich lat rozwinęła się technika grzewcza. Zastosowane technologie sprawiają, że kocioł gazowy kondensacyjny odzyskuje dodatkowe ciepło ze spalin oraz pracuje oszczędniej od tradycyjnych tj. niekondensacyjnych kotłów. Dodatkowo pozwala na zyskanie większej oszczędności, dzięki niskiej temperaturze spalin, przez co następuje mniejsza strata kominowa.
Zasada działania – kotły gazowe
Kotły gazowe zostały oparte na zjawisku kondensacji, tj. na procesie, w którym para wodna przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły przy jednoczesnym wydzieleniu konkretnej ilości energii. Stąd też zawarta w spalinach para wodna, która powstaje w wyniku spalania gazu, nie jest bezpowrotnie tracona przez jej odparowanie do komina, a wręcz przeciwnie w maksymalnym stopniu jest odzyskiwana. Mowa o sytuacji, w której w wyniku zmiany stanu skupienia danej substancji, w tym przypadku gazu, między nią a otoczeniem wymieniana jest konkretna energia, która jest odzyskiwana i wykorzystywana przez omawiane urządzenie grzewcze, zanim ciepło ze spalin zostanie bezpowrotnie wyrzucone do atmosfery. Warto jest przy tym pamiętać, że wspomniane spaliny, które są odprowadzane z kotła, niekiedy mogą osiągać naprawdę wysokie temperatury, które można następnie wykorzystać do ogrzania budynku. Podsumowując, w wyniku kondensacji w kotłach gaz zmienia się w ciecz, która oddaje do otoczenia energię nazywaną tzw. ciepłem skraplania/ciepłem kondensacji.
Kotły gazowe kondensacyjne
Dzięki wykorzystaniu omówionego wyżej zjawiska, kotły gazowe kondensacyjne zużywają mniej paliwa, co z kolei przekłada się na to, że ich eksploatacja jest tańsza aniżeli w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Te zaawansowane technicznie urządzenia grzewcze początkowo były stosunkowo drogie w produkcji. Stąd też cena związana z ich zakupem była wyższa niż kotłów tradycyjnych. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii, wyprodukowanie kotłów gazowych kondensacyjnych, zwłaszcza tych o niewielkich gabarytach, stało się nie tylko znacznie prostsze, ale także stosunkowo tanie. Zarówno przystępna cena, jak i możliwości, jakie dają prezentowane kotły gazowe, wykorzystujące zjawisko kondensacji, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku.