Jak wybrać szafę do salonu

Salon to tradycyjnie centralne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. Tutatj zbierają się wszyscy członkowie rodziny, żeby odpocząć, porozmawiać, pooglądać telewizję. Ale nie tylko. Zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie nie zawsze jest możliwość wydzielenia pomieszczenia na garderobę, w salonie stawiamy szafę. Jaka powinna być idealna szafa do salonu?

Jak dobrać szafę pod siebie?

Oczywiście to zależy od jego charakteru, ogólnego wystroju wnętrza, przestrzeni do zagospodarowania no i potrzeb mieszkańców. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór mebli, które można idealnie dopasować do swoich wymagań. Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne wykonanie szafy. Przede wszystkim taki mebel powinien być pojemny i funkcjonalny.

  • Jeśli ma pomieścić ubrania, dobrze, żeby posiadał miejsce na wieszaki – wtedy można spokojnie powiesić dłuższe rzeczy. Potrzebne są też półki.
  • W szafie możemy przechowywać jednak nie tylko ubrania, ale po prostu rzeczy, które niekoniecznie mają być na widoku.
  • Ponieważ salon jest miejscem dość reprezentacyjnym i służy również do przyjmowania gości, powinien panować w nim względny ład. I tutaj wkracza nasza bohaterka- szafa, w której przechowamy potrzebne, ale nie używane na co dzień przedmioty. Pamiętajmy, że szafę i inne meble wybieramy z reguły na wiele lat- dobrze zatem, by była trwała i ładna oraz dobrze skomponowana z całością wnętrza. Możemy skorzystać z gotowych zestawów mebli, które znajdziemy w sklepach lub dopasować ją do już zakupionych.

Funkcjonalność szafy – jaka powinna być?

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi czy odwiedzać sklepy meblowe, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Przestrzeń do przechowywania – Jak wiele rzeczy planujemy trzymać w szafie? Czy potrzebujemy głębokich półek na książki, miejsca na dokumenty, czy może specjalnego przegródka na drobne przedmioty? Ustalenie tego na początku znacząco zawęzi nasze poszukiwania. Estetyka versus funkcjonalność – Niektórzy z nas potrzebują przede wszystkim praktycznej szafy, gdzie zmieszczą wszystko, co niezbędne. Inni zaś poszukują mebla, który będzie pełnił głównie funkcję dekoracyjną. Oczywiście, najlepiej, gdy szafa łączy w sobie obie te cechy.

Jak wybrać szafę do salonu – podsumowanie

Szafa w salonie to nie tylko miejsce do przechowywania różnorodnych przedmiotów. To również ważny element dekoracyjny, który może nadać wnętrzu charakteru. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie swojej decyzji. Pamiętając o powyższych wskazówkach, z pewnością wybierzemy mebel, który będzie nam służył przez lata i doskonale wpisze się w atmosferę naszego salonu.

Redakcja FilarInstalacje