Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jakie łóżko wybrać do kawalerk

Jakie łóżko wybrać do kawalerki?

Data publikacji 15 października, 2023


Jeśli wybierasz łóżko do kawalerki, na początek dobrze rozplanuj przestrzeń, tak aby całe mieszkanie było funkcjonalne i komfortowe. Nie wszystkie kawalerki wymagają ograniczania się do najmniejszego mebla, który łatwo wkomponować w wystrój. W przestronnych, dużych mieszkaniach jednopokojowych możesz nawet ustawić duże, wygodne łóżko kontynentalne. Najważniejsze jest to, by dobrze ocenić metraż oraz własne potrzeby dotyczące liczby mebli i ilości wolnej przestrzeni. Pomoże to precyzyjnie wyliczyć, ile dokładnie miejsca możesz przeznaczyć na strefę sypialnianą.

Łóżko czy sofa z funkcją spania?

Najpierw zdecyduj, czy szukasz tradycyjnego łóżka, czy bardziej będzie Ci odpowiadać sofa z funkcją spania. To drugie rozwiązanie może być bardziej funkcjonalne w ciągu dnia, ponieważ służy także jako miejsce do siedzenia, relaksu i rozrywki. To szczególnie ważne w małym mieszkaniu, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Taki mebel ma zatem wiele zastosowań, a w dodatku dzięki wbudowanemu pojemnikowi często staje się także schowkiem na nieużywane chwilowo poduszki, koce czy inne tekstylia.

Standardowe łóżko nie zapewnia aż tak wielu funkcji, ale za to z reguły oferuje lepszy komfort snu niż nawet najlepiej wykonana sofa z funkcją spania. Zanim więc wybierzesz między łóżkiem a sofą, zastanów się, co jest Twoim priorytetem. Jeśli jakość snu jest dla Ciebie najważniejsza, zainwestuj w tradycyjne, wygodne łóżko. W przypadku gdy bardziej zależy Ci na tym, by stworzyć w kawalerce funkcjonalną przestrzeń, do której możesz zapraszać znajomych, by urządzać przyjęcia czy wieczory z planszówkami, składana sofa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Jak szerokie łóżko wybrać do kawalerki?

Jeśli zdecydujesz się kupić łóżko do kawalerki, kolejnym krokiem powinno być ustalenie, jaką szerokość musi mieć ten mebel. Szerokość łóżka jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników – w tym od liczby osób, które będą na nim spać, dostępnej przestrzeni oraz osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Standardowa szerokość łóżka pojedynczego wynosi zazwyczaj 90–100 cm. Jest to odpowiedni rozmiar dla jednej osoby dorosłej lub dla dziecka. Jednak dla wielu osób ta szerokość nie jest wystarczająca, by się dobrze wyspać – jeśli często zmieniasz pozycję w nocy lub masz problemy z zasypianiem, pomyśl o pojedynczym łóżku szerokości 120 cm. W przypadku dwuosobowych łóżek standardowa szerokość to 140–160 cm. Na rynku znajdziesz jednak również modele king-size miwerzące od 180 do aż 200 cm szerokości! Niestety te typy łóżek są z reguły zbyt duże na metraż przeciętnej kawalerki.

Jak ustawić łóżko w kawalerce?

Jeśli w Twojej kawalerce znajduje się wnęka, może to być najlepsze miejsce na ustawienie łóżka. Poza tym umieszczenie tego mebla w narożniku pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie może dać poczucie większej prywatności. Warto wyznaczyć wokół niego strefę sypialną, która będzie przeznaczona tylko do tego. Możesz to zrobić poprzez położenie dywanu, co optycznie oddzieli przestrzeń do snu od reszty mieszkania. Pozwoli to na zbudowanie w tym miejscu atmosfery relaksu, komfortu i bezpieczeństwa, a także ułatwi zasypianie. Jeśli masz na to przestrzeń, możesz nawet fizycznie odgrodzić obszar sypialny od reszty pomieszczenia – na przykład za pomocą regału, szafy, parawanu czy dużego kwietnika. Daje to jeszcze większe poczucie prywatności i swobody, a dodatkowo sprawia, że łóżko jest mniej widoczne dla odwiedzających.

Sofa z funkcją spania w kawalerce

Jeżeli zamiast łóżka wybierzesz sofę z funkcją spania, będziesz mieć więcej opcji dotyczących możliwego ustawienia mebli. Sofę także możesz ustawić w narożniku, aby stworzyć swój prywatny kącik do wypoczynku. Jeśli jednak nie czujesz potrzeby odgradzania strefy sypialnej od reszty mieszkania, ustaw mebel wzdłuż jednej ze ścian. To pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni i swobodne przemieszczanie się w mieszkaniu. W większej kawalerce możesz także stworzyć bardziej otwartą przestrzeń i ustawić sofę w centralnej części mieszkania. Wówczas stanie się ona głównym elementem wystroju wnętrza i to do niej dopasujesz wszystkie inne meble i akcesoria. Pozwoli Ci to przerobić mieszkanie na przytulne miejsce do spotkań z przyjaciółmi, imprez czy wspólnych seansów filmowych.

Czy spanie na sofie jest zdrowe?

Pozostaje jedno pytanie: czy spanie na sofie przez dłuższy czas nie odbija się negatywnie na stanie zdrowia? Odpowiedź brzmi: to zależy. Oczywiście dobre łóżko z wygodnym materacem zawsze będzie zapewniać największy komfort, ale sofa również może być wygodnym miejscem do spania i wcale nie musi powodować problemów z kręgosłupem czy bezsennością. W tym wypadku ważne jest jednak, żeby sofa miała wymiary przystosowane do Twojego ciała, a jej konstrukcja była stabilna i solidna. Bardzo ważnym elementem mebla jest też odpowiedni materac – musi zapobiegać powstawaniu nacisków i dobrze podpierać kręgosłup oraz stawy. Najprościej mówiąc, zarówno łóżko, jak i sofa mogą być bardzo dobre dla zdrowia lub przeciwnie – bardzo mu szkodzić. Niezależnie od tego, jaki typ mebla do spania wybierasz, zadbaj o to, by spełniał on wysokie standardy jakości.

Artykuł sponsorowany

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?