Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jakie rodzaje okien do domu

Jakie rodzaje okien do domu warto wybrać?

Data publikacji 5 października, 2022


Okna to bardzo ważny element wyposażenia każdego wnętrza, zarówno w budynkach prywatnych, jak i biurach. Dawniej w domach wielorodzinnych najczęściej montowane były niskiej jakości okna drewniane, które po czasie były wymieniane na wersje wykonane z tworzywa sztucznego. Dziś na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania produkowane z PVC, drewna lub aluminium. Jak wybrać najlepszą stolarkę do swojego domu?

Okna plastikowe i aluminiowe

Wiele osób decyduje się na montaż okien wykonanych z tworzywa takiego jak PVC, czyli polichlorku winylu. Jest to doskonałe rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w stylach nowoczesnych. Okna plastikowe i aluminiowe są odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych oraz zmienne temperatury. Powierzchnia nie wymaga szczególnych czynności konserwacyjnych, wystarczy szmatka z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego łagodnego środka myjącego.

Estetyka i odporność na uszkodzenia

Okna z PVC są bardzo szczelne i odporne na ogień, niestety powierzchnia po uszkodzeniu nie nadaje się do naprawy. To samo dotyczy okien z aluminium. Są one lekkie i sztywne, ale metalowe elementy są zimne w dotyku. Tego rodzaju rozwiązania są często postrzegane jako mało gustowne, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy budynek ma być urządzony w modnym stylu skandynawskim lub loftowym. W takiej sytuacji niezmierne ważne staje się wykorzystanie naturalnych materiałów, w tym drewna i szkła, które razem będą tworzyć spójną kompozycję.

Uniwersalne okna drewniane

Z powyższych powodów najbardziej estetyczne i funkcjonalne okazują się okna wykonane z drewna. Naturalny surowiec sam w sobie ma doskonałe walory dekoracyjne, które można podkreślić za pomocą odpowiednio dobranego gatunku drewna lub specjalnych okuć. Okna drewniane będą ozdobą elewacji budynku i skutecznie przyciągną uwagę na tle innych, szarych zabudowań. Stolarka może być także świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Drewno podkreśli wyjątkowy charakter pomieszczeń bez względu na to, czy urządzamy dom w stylu tradycyjnym, czy naszym celem jest dodanie prestiżu i elegancji.

Trwałość i żywotność stolarki

Okna drewniane doskonale komponują się z różnymi wariantami kolorystycznymi. Ramy są sztywne i wytrzymałe, dlatego można je produkować w większych rozmiarach niż przy wykorzystaniu tworzyw sztucznych. Powierzchnia musi być czyszczona kilka razy w roku, ale nie trzeba w tym celu używać specjalistycznych środków. Wręcz przeciwnie, agresywne substancje chemiczne mogłyby spowodować uszkodzenie stolarki. Biorąc pod uwagę właściwości, jakie posiadają okna drewniane, producent przygotowuje powierzchnię tak, aby była mało wrażliwa na wilgoć i zmienne temperatury. Dlatego prawidłowo konserwowane okna drewniane mogą służyć nawet przez 30-50 lat.

Skuteczna ochrona domu

Warto dodać, że okna drewniane producent może wyposażyć w dodatkowe funkcje, na przykład, antywłamaniowe lub szyby o zwiększonej izolacji akustycznej. Dzięki temu okna będą bardzo skutecznie chronić przed chłodem oraz hałasem dochodzącym z zewnątrz budynku. Mogą być ozdobą każdego wnętrza i wizytówką całego domu, a w razie potrzeby ich wygląd można łatwo zmienić poprzez ponowne lakierowanie, malowanie, a nawet rzeźbienie. Okna drewniane to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie stylowego wnętrza i długoletniej eksploatacji bez konieczności wymiany ani innych czynności renowacyjnych.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?