Listwy przypodłogowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Data publikacji 28 lutego, 2020Listwy przypodłogowe to jedne z elementów wykończeniowych, które powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Istnieje wiele rodzajów, które różnią się od siebie materiałem, sposobem wykończenia, czy kolorem. Jeśli zastanawiasz się, które z nich są odpowiednie dla Ciebie i najlepiej sprawdzą się w Twoich wnętrzach – zapraszamy do lektury.
Rola listew przypodłogowych
Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie podłóg wykonanych z paneli lub drewnianych paneli. Maskują bowiem przerwę dylatacyjną, pozostawioną na wypadek zmiany położenia elementów posadzki, które z biegiem czasu mogą się kurczyć lub puchnąć. Listwy przypodłogowe odpowiadają także za zabezpieczenie ścian przed zniszczeniem na skutek uszkodzeń mechanicznych, czy minimalizują prawdopodobieństwo zabrudzenia powierzchni.
Istnieje kilka metod dobierania listew do wnętrza. Pierwsza z nich wskazuje na to, że powinny one stanowić naturalne przedłużenie podłogi i utrzymane być w identycznym kolorze jak sama posadzka. To wspaniałe rozwiązanie w przypadku salonów, gdzie położone zostały panele w kolorze drewna – pomieszczenie wydaje się wtedy optycznie powiększone.
Druga metoda bazuje na ścianach. Często listwy dopasowane są kolorystycznie do odcienia farby w taki sposób, aby listwy stały się integralną częścią powierzchni, jej naturalnym przedłużeniem. To rozwiązanie dedykowane jest niskim wnętrzom – pozwala uniknąć optycznego skrócenia przestrzeni. Wśród aktualnych trendów coraz częściej zauważyć można także tendencję do wyboru listew w kolorze drzwi i ościeżnic. Sporą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe w kolorze białym, które chętnie zestawiane są z drzwiami o tej samej barwie.
Wybieramy listwy
Zanim zdecydujemy się na konkretne listwy, warto sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane. Najbardziej popularne, jednak dość kosztowne są te drewniane oraz wykonane z MDF-u. Tańszą alternatywę stanowią propozycje z tworzywa PCV, które mogą być mocowane do ścian lub klejone, co znacznie ułatwia montaż.
Na rynku dostępnych jest wiele propozycji różniących się kształtem, cokołem, czy sposobem wykończenia – jedne są całkowicie gładkie, inne zaś zachwycają frezowanym wzorem. Szerokie listwy przypodłogowe w naturalny sposób stanowią integralny element przedłużający podłogę, pozwalając tym samym dość precyzyjnie chronić ściany w trakcie mycia mopem, czy odkurzania. Rozmiar listwy ma znaczenie – szerokość wybranego modelu nie tylko wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia, ale to także niezwykle praktyczny sposób pomagający ukryć przewody i okablowanie.