Posadzki betonowe – najczęściej zadawane pytania

Polerowanie betonu jest obecnie bardzo popularne. Nic dziwnego – posadzki betonowe wyglądają naprawdę dobrze w każdym wnętrzu. A do tego są niedrogie. 

W związku z rosnącą popularnością zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące polerowania betonu. I udzieliliśmy na nie odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wykonania projektu polerowanej posadzki betonowej?

Najważniejszą rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę jest ostateczny efekt jaki chcemy uzyskać. Istnieje bowiem wiele możliwości. Posadzka polerowana może być matowa, o średnim lub wysokim połysku. Możliwe jest uzyskanie efektu widoczności kruszywa. Możliwe jest także nadanie posadzce pożądanego koloru.

W przypadku posadzek nowych końcowy efekt powinien być określony przed rozpoczęciem wylewki. Każdy etap procesu ma bowiem wpływ na osiągnięty wygląd.

W przypadku podłóg już istniejących możliwości jest o wiele mniej. Jednak nadal można wpływać na połysk posadzki betonowej oraz jej kolor. 

Czy posadzkę polerowaną można wykonać także na istniejącej posadzce betonowej? 

Tak, polerować można także istniejącą posadzkę betonową. Oczywiście o ile beton nie jest zbyt miękki lub zbyt kruchy. Jeżeli beton nie nadaję się do polerowania zalecane jest zastosowanie innego rozwiązania – na przykład nakładki epoksydowej lub poliuretanowej.

Kiedy można wykonać polerowanie betonu?

W przypadku istniejących posadzek betonowych proces polerowania można wykonać praktycznie w każdej chwili. Natomiast w przypadku posadzek nowych należy to zrobić na końcowym etapie prac budowlanych, przed położeniem ostatniej warstwy farby na ścianach i zamontowaniem listew podłogowych. Zbyt szybkie wykonanie polerowania sprawi, że posadzka betonowa będzie nietrwała i mało wytrzymała na czynniki zewnętrzne.

Jak uzyskać efekt widoczności kruszywa?

Taki efekt można uzyskać tylko w przypadku nowych posadzek betonowych. W przypadku istniejących posadzek nie ma możliwości kontrolowania widoczności kruszywa. Ograniczone są także możliwości nadania posadzce efektu kolorystycznego. 

W przypadku posadzki nowej widoczność kruszywa możliwa jest do uzyskania. Należy jednak przygotować odpowiednią posadzkę betonową. Następnie przystępuje się do polerowania betonu w taki sposób, aby widoczność kruszywa była jak najlepsza. 

Czy istnieje miejsce, w którym nie wolno wykonywać polerowanych posadzek betonowych?

Posadzkę z polerowanego betonu można wykonać w dowolnym miejscu. W przypadku domów indywidualnych posadzki te sprawdzą się zarówno w garażach i pomieszczeniach gospodarczych jak również w salonach, kuchniach i łazienkach. Jeżeli chodzi o rozwiązania komercyjne posadzki betonowe znajdują zastosowanie w biurach, magazynach, obiektach handlowych i w wielu innych miejscach.

Czy można samodzielnie wykonać polerowanie betonu?

Tak, ale trzeba pamiętać, że jest to czynność bardzo skomplikowana i wymagająca specjalistycznych narzędzi. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania zespołowi doświadczonych fachowców. Można dzięki temu oszczędzić wiele czasu i uzyskać lepszy efekt końcowy. 

Redakcja FilarInstalacje