Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Projekty domów

Projekty domów na wąską działkę

Data publikacji 15 lutego, 2023


Projekt domu na wąską działkę to doskonały wybór, jeśli posiadamy teren o wyjątkowo ograniczonej szerokości bądź chcemy zminimalizować koszt zakupu nieruchomości. Współczesne projekty gotowe dedykowane na takie właśnie działki cechują się bowiem wysoką funkcjonalnością, estetycznym wyglądem i wygodą bieżącej eksploatacji – kompleksowo zaspokajając potrzeby inwestorów. Co je wyróżnia oraz jak dobrać najlepsze rozwiązanie?

Projekty domów na wąską działkę – najważniejsze cechy

Jeżeli rozważamy możliwość budowy domu na wąskiej działce, koniecznie zapoznajmy się z kolekcją na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-na-waska-dzialke/. Czeka tam na nas ponad dwa tysiące gotowych projektów domów, które możemy zbudować na działce o ograniczonej szerokości.

Ich powierzchnia użytkowa oscyluje w granicach od 15 do nieco ponad 300 m2, trafiając w potrzeby oszczędnych singli i par, a także bardziej wymagających rodzin z dziećmi. Przygotowane przez specjalistów Muratora projekty domów są wzorowane na różnych stylach – mogą przypominać zarówno klasyczny budynek jednorodzinny, jak i nowoczesną stodołę czy odświeżoną wersję kostki z płaskim dachem. Modele parterowe będą idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących wspólnie spędzać czas, natomiast wersje z poddaszem lub piętrowe – dla mieszkańców ceniących sobie wysoki poziom prywatności.

W kolekcji domów na wąską działkę nie zabrakło także propozycji z garażem, podpiwniczonych czy dwulokalowych – które umożliwią nam wspólne zamieszkanie z bliską rodziną lub wynajęcie połowy bliźniaka.

Kryteria doboru projektu domu na wąską działkę

W przypadku wąskiej działki, najważniejszą zasadą doboru projektu domu jest jego dopasowanie do szerokości terenu. Wskazane, by odległość budynku od granicy wynosiła co najmniej 4 metry – wtedy możliwe będzie usytuowanie ściany z oknami lub drzwiami od strony sąsiedniej posesji. W przypadku nieruchomości gruntowej o szerokości poniżej 16 metrów, dopuszczalne jest zlokalizowanie domu w odstępie 1,5 metra od granicy lub bezpośrednio przy niej – pod warunkiem, że ściana będzie pozbawiona otworów okiennych i drzwiowych. Należy przy tym każdorazowo zapoznać się z zapisami MPZP lub WZ, które mogą szczegółowo określać zasady usytuowania budynków mieszkalnych na wąskich działkach.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze gotowego projektu domu na wąską działkę? Powinniśmy uwzględnić docelową ilość mieszkańców oraz ich indywidualne wymagania, dobierając pod tym kątem optymalny metraż budynku. Wspólnie z domownikami zastanówmy się, jaka stylistyka obiektu najbardziej nam się podoba oraz jaki układ wnętrz zapewni nam najwyższy komfort bieżącej eksploatacji. Weźmy pod uwagę również własne możliwości finansowe, dobierając wielkość i stopień skomplikowania bryły budynku do wysokości budżetu przeznaczonego na jego wzniesienie i wykończenie.

Projekty domów na wąską działkę to rozwiązanie, które przypadnie do gustu szerokiemu gronu inwestorów. Pomimo stosunkowo niewielkiej szerokości bryły, oferują one doskonałą funkcjonalność i wysoki komfort codziennego użytkowania, a jednocześnie cechują się ciekawym wyglądem – dobrze komponującym się z niemal każdym otoczeniem. Z tego względu są one chętnie wybierane przez właścicieli posesji o ograniczonych wymiarach, a także osoby, które chcą zakupić niedrogi teren pod budowę, bez obaw o pogorszenie właściwości użytkowych budynku mającego powstać na takiej działce.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl 

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?