Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Ściana w kuchni – jak powinna być?

Data publikacji 15 sierpnia, 2019

W dzisiejszych czasach ściana w kuchni to już nie tylko wyłożona powierzchnia kafelkami. Popularne stały się różnego rodzaju materiały i różne możliwości na stworzenie ciekawego, oryginalnego wręcz bajecznego designu w kuchni.

Co na ściany kuchenne?

Ściana nad kuchennym zlewem i nad kuchennym blatem może być zdobiona drewnem, szkłem, tapetą lub fototapetą i to identyfikującą się personalnie z właścicielem mieszkania lub domu. Taka ściana to najważniejsza ozdoba kuchni, pamiętać jednak należy, że powinna ona pasować do wystroju całego pomieszczenia mieszkalnego. Kuchenna ściana nie może być osobnym tworem, który zdobi ale do całości pasuje jak kwiatek do kożucha. Wspomniana ściana w kuchni brudzi się najbardziej, najczęściej jest narażona na wilgoć. Dlatego też w przypadku, gdy decydujemy się na tapetę, musi być ona odporna na wilgoć, na ścieranie. Tapety, które łatwo utrzymuje się w czystości to dzisiaj tapety zrobione z włókna szklanego lub tapety winylowe. Gdy bardziej podoba nam się zwykła tapeta lub zamawiamy specjalną fototapetę, możemy na nią założyć dodatkowo szkło. Dzięki temu trikowi mamy kuchenną ścianę wyłożoną odpowiadającą nam tapetą a ponadto otrzymujemy powierzchnię łatwą i prostą do utrzymania czystości.

Szkło na ścianie kuchennej nie tylko może zabezpieczać tapetę, może być także samoistną dekoracją ściany nad blatem kuchennym.
Dzisiaj takie szkła są kolorowe, przezroczyste, mają ciekawe i oryginalne wzory, można na nie nałożyć specjalny nadruk ponadto bardzo dobrze odbijają słoneczne światło co daje dodatkowy i oryginalny efekt. 

Kamienne ściany w kuchni

Innym, ciekawym przykładem ściany kuchennej może być kamień. Takie wykończenie kuchni daje nam powierzchnię, którą łatwo jest czyścić i która jest trwała. Na kuchennej ścianie najczęściej montuje się marmur, granit, trawertyn lub najzwyklejszy beton. Ściana z kamienia jest niezwykle oryginalna w pomieszczeniu kuchennym. 

W przypadku gdy nasze mieszkanie lub nasz dom wykończony jest w drewnie, ściana kuchenne też może być wykończona w tym ciekawym materiale. To wcale nieprawda, że drewno w kuchni szybko się zużyje i szybko straci na swojej urodzie. Dzisiaj jest tak wiele specjalnych preparatów, które doskonale impregnują drewno, że może to być odpowiednia płaszczyzna, która dekorować naszą kuchnię może przez lata. Na kuchenną ścianę doskonale nadają się również drewniane panele podłogowe, klepki parkietowe, sklejka czy płyty drewniane pokryte fornirem.

Blacha na ścianę

Ciekawym i niezwykle odważnym pomysłem może być nałożenie na ścianę w kuchni blachy. Do tej pory blacha gościła w kuchniach barów czy restauracji, dzisiaj trafiła do mieszkań i jest ciekawym rozwiązaniem.

W tym wypadku wykorzystuje się blachę aluminiową, miedzianą lub blachę ze stali szlachetnej.

Ściana w kuchni w każdym przypadku może być doskonale zabezpieczona przed brudnymi i tłustymi plamami, można ją łatwo utrzymać w czystości i może być bajecznym i oryginalnym ozdobnikiem każdego mieszkania czy domu. Możliwości zdobienia kuchennej ściany jest wiele i każdy sposób ma swój specyficzny urok, jednak cały czas należy pamiętać o tym aby kuchenna ściana doskonale współgrała z całym wnętrzem.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?