Szelki do prac na wysokościach – cechy szczególne, wybór odpowiedniego ekwipunku

Praca na wysokościach to bardzo niebezpieczne oraz wymagające zadanie, które wymaga od specjalisty posiadania cech takich, jak odwaga, skupienie, wysoka koncentracja oraz nieprzeciętna sprawność fizyczna. Wykonywane działania wykorzystywane są w wielu branżach i dziedzinach, a do podjęcia zawodu należy odpowiednio się przygotować. Jak zostać fachowcem prac alpinistycznych? Jakie wyposażenie powinien posiadać każdy pracownik? Czym są i jakie cechy posiadają szelki do prac na wysokościach? Jak wybrać odpowiedni produkt?

Prace na wysokościach – przygotowanie i potrzebny sprzęt

Prace alpinistyczne to czynności wykonywane nad powierzchnią ziemi. Ich realizacja najczęściej wiąże się z trudnymi, ciężkimi a niekiedy niebezpiecznymi warunkami. Wśród najbardziej znanych realizacji z zakresu tego rodzaju profesji są: prace budowlane wykonywane na rusztowaniach, mycie okien na wysokich piętrach budynków, umieszczanie lub zdejmowanie plakatów reklamowych z wysokich bilbordów, naprawa wszelkich instalacji np. lap czy linii elektrycznych umieszczanych na wysokich słupach, itp.

Wykonywanie tego rodzaju zadań wiąże się z pewnymi zasadami. Aby móc stawić czoła powierzonym projektom należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, jak również umiejętności i zdolności. Przejść specjalistyczny kursy i szkolenia a także posiadać odpowiednie wyposażenie. Co należy do ekwipunku pracownika wykonującego swoją pracę na wysokościach? Czy posiadanie szelek do prac na wysokościach jest obowiązkowe?

Ekwipunek pracownika wykonującego zadania na wysokościach

Jednym z najważniejszych akcesoriów, w które powinien zostać wyposażony każdy pracownik alpinistyczny są szelki do prac na wysokościach. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wszelkiego rodzaju działań. Asekuracja w tej postaci umożliwia również wykonywanie czynności w sposób komfortowy, a także bardziej dokładny i precyzyjny. Produkt ten powinien być dostosowany do każdego pracownika, a także uwzględniaj rodzaj wykonywanej przez niego pracy. 

Głównymi cechami szelek do prac na wysokościach są:

  • wytrzymałość, 
  • solidne wykonanie, 
  • odpowiednio dobrany materiał wykonania, 
  • trwałe zapięcia, 
  • możliwość regulacji wielkości poszczególnych części, 
  • obecność elementów odblaskowych, 
  • ergonomiczna konstrukcja, 
  • akcesoria pozbawione ostrych krawędzi, itp. 

Jak dobrać odpowiedni produkt? Które artykuły spełnią oczekiwania każdego pracownika?

Szelki do prac na wysokościach powinny być  ściśle dostosowane do rodzaju wykonywanych działań. Powinny być wygodne oraz zapewniać bezpieczeństwo. Muszą być również łatwe w obsłudze oraz dobrane na wymagań pracownika i zasad BHP. 

Redakcja FilarInstalacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.