Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Ultracienka mata grzewcza dla domów

Ultracienka mata grzewcza dla domów

Data publikacji 6 listopada, 2023


W domach coraz częściej gości nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które zastępuje m.in. tradycyjne grzejniki. Zamiast palenia węglem, stosuje się pompy ciepła. Jedną z ciekawszych alternatyw są maty grzewcze, które montowane są w podłodze. Można stosować je tak naprawdę wszędzie. Nawet w przypadku płytek łazienkowych. Czy montaż takiej maty okaże się dobrym pomysłem?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Matom podłogowym można przyjrzeć się na https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/. Jak łatwo zauważyć, ich budowa nie jest skomplikowana. Jest to tak naprawdę wolframowy kabel, który jest osadzony na specjalnej siatce, jaka jest wykonana z włókna szklanego. Całość można zamontować w podłodze na dwa sposoby. Może to być cienka wylewka lub też klej elastyczny. Która z tych opcji jest lepsza?

Z większą ilością poleceń można cieszyć się w przypadku wylewki, która składa się z kilu cienkich warstw. Chodzi bowiem o to, że klej pomimo swojej elastyczności, może sprawić, że podłoga nie będzie nagrzewać się równomiernie. Wpłynąć może to na występujące większe ryzyko uszkodzenia. W ten sposób z mat będzie można korzystać krócej – czego każdy użytkownik na pewno chciałby uniknąć. Wybór uzależniony jest jednak od kilku czynników.

Co na temat mat grzewczych trzeba wiedzieć?

Z góry należy zaznaczyć, że trzeba zainwestować w dobrej jakości maty do ogrzewania podłogowego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. Najlepszą propozycją stają się te maty, które izolowane są teflonem o wielodrutowym wolframowo-niklowym kablu. Dzięki temu całość zyskuje zwiększoną odporność na na różnice temperatury w obrębie maty. To jeden z tych produktów, który raz położony, będzie służył przez naprawdę długi czas. Dlaczego jest to tak ważne?

Aby uniknąć generowania dodatkowych kosztów związanych z usunięciem usterki. Jeżeli okaże się, że kable w macie podłogowej są uszkodzone i nie będą w stanie dać odpowiedniej ilości ciepła, koniecznością okazać się może kucie całej podłogi. Ewentualnie, można postarać się o zdjęcie jednej płytki, ale wtedy należy mieć pewność co do tego, że to akurat w tym miejscu doszło do awarii.

Ciekawostką jest to, że wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że maty  grzewcze emitują szkodliwe dla człowieka promieniowanie. Tak faktycznie nie jest. Do tego osoby, jakie na co dzień żyją z rozrusznikiem serca, nie muszą się takiego systemu grzewczego obawiać. Mitem jest także to, że maty grzewcze zakłócają działanie innych urządzeń elektrycznych.

Jakie są zasady użytkowania mat podłogowych?

Można je wykorzystywać na dwa sposoby. Istnieje możliwość ich użycia jako głównego źródła ogrzewania podłogowego. Należy jednak zadbać o to, aby mata stanowiła ponad 80% powierzchni podłogi. Może ta powierzchnia zostać zmniejszona. Wtedy będzie ona używana jako dodatek do centralnego systemu ogrzewania. Zaleca się jednak użycie mat na całej powierzchni podłogi. Tak, aby mieć pewność, że gołą stopą nie trafi się na podłodze na zimne kawałki. Na pewno nie będzie to dla nikogo przyjemne uczucie.

Ważne jest to, aby zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury. W przypadku pomieszczeń sanitarnych maksymalna temperatura wynosić powinna 34 stopnie. W innych pomieszczeniach, np. salon i kuchnia, temperatura nie powinna przekraczać 28 stopni.

Dlaczego warto kupić elektryczne maty grzewcze?

Oto kilka zalet, które mogą sprawić, że zakup elektrycznych mat podłogowych okaże się dobrą inwestycją:

  • ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia,

  • ciepło rozchodzące się od dołu, dzięki czemu po podłodze można chodzić na bosaka,

  • precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi,

  • brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów,

  • szerokie możliwości stosowania okładzin podłogowych w ogrzewaniu podłogowym,

  • nie ma konieczności wykonywania dodatkowych prac związanych z tworzeniem dodatkowych przyłączy gazu.

Tego typu system grzewczy polecany jest także tym osobom, które boją się wybuchu pieca lub zaczadzenia. Maty grzewcze są pod tym względem całkowicie bezpieczne.

Maty grzewcze w przemyśle

Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale ma się do czynienia z takimi matami, które można zastosować także w przemyśle. W każdym z miejsc – czy to mowa o domach, czy też firmach – muszą zostać użyte specjalne maty grzewcze, które będą w stanie poradzić sobie z zadaniami, jakie zostaną w stosunku do nich postawione. W przemyśle używa się specjalnych mat, jakie służą do ogrzewania w procesie produkcji, w produkcji rolnej, w produkcji chowu zwierzą, jako ogrzewanie roślin. Co więcej, są to coraz częściej stosowane systemy, jakie zalicza się do ekologicznych, dlatego też nie brakuje chętnych do tego, aby zacząć z nich korzystać.

Pewną blokadą może stać się ich cena. Koszt zakupu może przerosnąć możliwości niektórych osób. Warto jednak poszukać ciekawych ofert. Istnieje spora możliwość, że uda się utrzymać dobrej jakości maty grzewcze, jakie będzie można wykorzystać na powierzchni swojego domu.

Materiał zewnętrzny

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?