Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Wkręty ciesielskie

Wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych i ich rodzaje

Data publikacji 31 maja, 2021

W celu połączenia dwóch drewnianych elementów najczęściej sięga się po wkręty ciesielskie. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich wkrętów, możliwe jest dobranie takich, które pasować będą do niemal każdego rodzaju drewna. Wśród tych najczęściej stosowanych wymienić można wykręty dociskające, o częściowych gwincie oraz ściągające. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie wkręty ciesielskie wybrać?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych. Przy ich wyborze uwagę zwrócić należy na kilka elementów. Jednym z nich jest to, aby wkręty pokryte były powłoką antykorozyjną. Dzięki temu takie wkręty mogą być stosowane zarówno w środowisku suchym, jak i mokrym, czyli na zewnątrz. Jeśli jednak buduje się konstrukcję drewnianą w miejscu, w którym będzie ona szczególnie narażona na wilgoć czy negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, to lepszym wyborem będą wkręty ze stali nierdzewnej.

Rodzaje wkrętów ciesielskich

Najczęściej przy konstrukcjach drewnianych stosowane są wkręty stożkowe oraz wkręty talerzowe. Te pierwsze stosowane są przy połączeniach, w których bardzo ważne jest zlicowanie się łba wkrętu z powierzchnią elementu, który jest dokręcany. Wkręty stożkowe świetnie sprawdzą się zatem tam, gdzie do ścian montowane są warstwy wykończeniowe. Ich zastosowanie eliminuje powstawanie nierówności. Z kolei wkręty talerzowe charakteryzują się bardzo dobrą nośnością. Stosowane są w miejscach, które są niewidoczne, a zatem w miejscach, których zachowanie płaskiej powierzchni nie jest tak ważne.

Na co zwrócić uwagę wybierając wkręty ciesielskie?

Niezależnie od tego, czy ma się zamiar stosować wkręty stożkowe, czy wkręty talerzowe, uwagę zwrócić należy na kilka kwestii. Po pierwsze, jest to frez na gwincie. Jego zadaniem jest przecinanie włókna drewna w momencie wkręcania. Znacznie przyspiesza proces wkręcania, zwłaszcza w przypadku długich wkrętów. Po drugie, podwójne gwintowanie. Dzięki temu rozwiązaniu gwint może niemal natychmiast wkręcić się w element mocowany. Nie jest konieczne dociskanie wkrętu. Po trzecie, gniazdo AW, które pozwala na przełożenie momentu obrotowego na wkręt i przedłuża jego żywotność.

Wkręty ciesielskie można stosować przy wielu różnych połączeniach. Często jednak, zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach, oprócz wkrętów konieczne jest także zastosowanie złączy ciesielskich. Dobrze jest zatem przed rozpoczęcie prac zaopatrzyć się nie tylko we wkręty, ale również w złącza.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?