Jak dobrze dobrać kocioł? Jakie są skutki źle dobranej mocy kotła?
Data publikacji 7 lutego, 2022Dobór odpowiedniego kotła to kluczowa kwestia, od której zależy komfort cieplny domowników. Kotły nie tylko ogrzewają dom w okresie grzewczym. Wiele z nich podgrzewa także wodę użytkową wykorzystywaną do zmywania naczyń czy kąpieli. Jak odpowiednio dobrać kocioł, by cieszyć się komfortem cieplnym w domu, a jednocześnie nie płacić wysokich rachunków za ogrzewanie? Podpowiadamy!
Kocioł c.o., jeśli jest dobrze dobrany i zainstalowany, służy długie lata domownikom nie generując dodatkowych kosztów i gwarantując komfort cieplny zarówno jesienią i zimą, jak i dostarczając c.w.u. (ciepłą wodę użytkową) o odpowiedniej temperaturze i w wystarczającej ilości. Jak dobrać kocioł c.o.?
Dobór kotła c.o. – jak to zrobić?
Niezwykle istotny przy zakupie kotła jest właściwy dobór mocy [kW]. Niestety, często właśnie na tym etapie inwestorzy popełniają błąd, co ma niekorzystne skutki w przyszłości. By prawidłowo określić moc kotła należy szczegółowo policzyć straty cieplne w budynku, biorąc pod uwagę wiele czynników.
Należy uwzględnić m.in. powierzchnię do ogrzania, a także współczynniki przenikania ciepła zależne od zastosowanych materiałów budowlanych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. O ile w nowszych budynkach często posiadamy odpowiednie obliczenia wynikające z projektu, to w starszych budynkach może pojawić się problem. Zdarza się, że tego rodzaju obliczeń nie było robionych w ogóle lub je zgubiono, a kocioł dobierano na tzw. sprawne oko hydraulika.
Błędy popełniane przy wyborze kotła. Jakie są skutki źle dobranego kotła?
Dużym – i wcale nierzadko spotykanym problemem, który powinien zostać definitywnie wyeliminowany w momencie zakupu kotła – jest przewymiarowanie mocy. Pamiętajmy o tym, że strach przed zakupem urządzenia o zbyt małej mocy staje się dziś, w dobie niezwykle szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej oraz świetnie ocieplonych budynków, bezzasadny.
Mimo to, wielu klientów idzie śladem minionych czasów (i ówczesnego budownictwa) i dobiera moc kotła niejako “na zapas” mając w pamięci niedocieplone budynki sprzed trzech dekad ze starą, nieszczelną stolarką okienną. Wówczas dobieranie mocy „na zapas” było nie tylko powszechne, ale w pewien sposób uzasadnione. Również same kotły miały wtedy mniejszą sprawność niż współcześnie!
Tymczasem dziś, przy obecnych warunkach termicznych budynków, przewymiarowany kocioł może oznaczać takie problemy jak brak stabilizacji temperatury, zużywanie większej ilości opału i generowanie większej ilości popiołu, a także korozję niskotemperaturową kotła, czyli gromadzenie się kondensatu a także zasmolenie kotła oraz komina grożące nawet samozapłonem sadzy!
Ale to nie wszystko. Zbyt duża moc kotła w stosunku do potrzeb może też oznaczać problem z ustawieniem optymalnych parametrów pracy. Pojawia się też zagrożenie termicznego przegrzania kotła do wysokich temperatur.
Jeśli nie mamy pewności jaką moc kotła wybrać warto skontaktować się z konsultantami doświadczonych firm z wieloletnią tradycją. Szukasz kotła c.o. i nie wiesz jak go dobrać? Wejdź na www.defro.pl i uzyskaj fachową poradę!
Producenci podają moc kotła, a klient na podstawie bilansu cieplnego budynku może odpowiednio dobrać kocioł. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że inwestujemy w urządzenie idealnie dostosowane do naszych potrzeb – warto skorzystać z usług specjalistów.