Czy filtry HEPA są skuteczne?
Data publikacji 6 kwietnia, 2022
Jakość wdychanego powietrza ma ogromne znaczenie. Jeśli będzie ono zanieczyszczone, to niestety wpłynie to negatywnie na zdrowie. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na oczyszczacze powietrza. Można je spotkać coraz częściej w domach, mieszkaniach, szpitalach, biurach itd. Oczyszczone wyłapują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, odpowiadają za to między innymi filtry HEPA. Są one obecne nawet w odkurzaczach czy klimatyzatorach. Skuteczność ich działania jest bardzo wysoka, wyłapują większość cząsteczek o różnej wielkości.
Czym są filtry HEPA i jakie mają zastosowanie?
Filtry HEPA to filtry o wysokiej skuteczności, sięgającej prawie 100%. Świetnie wychwytują cząsteczki stałe, które znajdują się w powietrzu. Dotyczy to różnego rodzaju alergenów typu pyłki, sierść, roztocza, drobinki kurzu i smogu. Na tym jednak nie koniec, można też liczyć na to, że filtr HEPA zamontowany w urządzeniu zneutralizuje chorobotwórcze wirusy i bakterie. Niezwykle niebezpieczne dla zdrowia są pyły zawieszone. Przyczyniają się do niszczenia organizmu. Są one bardzo małe, niewidoczne gołym okiem. Można jednak uchronić się przed zagrożeniem, mając oczyszczacz wyposażony w filtry HEPA. Są one również niezwykle istotne w klimatyzacji zarówno domowej, jak i samochodowej. Jak wiadomo, podczas jazdy autem do jego wnętrza wdziera się wiele zanieczyszczeń. Jeśli nie zostaną one skutecznie zneutralizowane, to staną się niezwykle niebezpieczne. Producenci odkurzaczy również sięgają po filtry HEPA, dzięki czemu odkurzanie staje się bezpieczniejsze.
Jakie wyróżnia się filtry HEPA i gdzie się je stosuje?
Filtry HEPA mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chce się zachować jak najczystsze powietrze. Wykorzystuje się je między innymi w szpitalach i laboratoriach. Nie może ich zabraknąć również w gabinetach zarówno lekarskich, jak i stomatologicznych. Filtry HEPA są szeroko stosowane w przemyśle farmaceutycznym. Sięga się po nie nawet w przypadku przemysłu elektronicznego. Stały się one nieodłącznym elementem instalacji wyciągowych powietrza. Używa się ich również w komorach laminarnych. Nawet w schronach wojskowych można spotkać tego rodzaju filtry, co wynika z ich wysokiej skuteczności. Trzeba od razu podkreślić, że na wydajność filtrów HEPA wpływa wiele czynników, przede wszystkim ich rodzaj. Wyróżnia się filtry EPA, HEPA I ULPA. Te ostatnie są uznawane za najbardziej skuteczne. Mają one najwyższy poziom filtracji. Używa się ich wszędzie tam, gdzie trzeba spełnić restrykcyjne wymogi dotyczące jakości powietrza.
Co warto wiedzieć o filtrach HEPA?
Filtry HEPA składają się z wielu włókien wykonanych z tworzywa sztucznego. Cechują je pory o średnicy mikroskopijnej, dzięki czemu nic nie jest w stanie przez nie przejść. Wyłapują one najdrobniejsze zanieczyszczenia krążące w powietrzu. Z wyglądu filtry HEPA przypominają papierową harmonijkę. W przypadku oczyszczacza powietrza najczęściej nie stosuje się wyłącznie filtrów HEPA, uzupełnia się je zwykle filtrami węglowymi. Te drugie neutralizują nieprzyjemne zapachy, czego nie potrafią niestety filtry HEPA. Mogą być one również wzbogacone o filtry jonowe, które są w stanie zneutralizować niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje w postaci wirusów, bakterii, zarodników pleśni. Żywotność filtrów HEPA jest bardzo zróżnicowana. W zależności od wybranego rodzaju filtru, należy wymieniać go co kilkanaście miesięcy lub lat. Najlepszej jakości filtry HEPA pozostają skuteczne do nawet 10 lat.