Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Jak wybrać odpowiedni filtr oleju

Jak wybrać odpowiedni filtr oleju

Data publikacji 7 listopada, 2023


Olej krążący po silniku można porównać do krwioobiegu człowieka. Bez niego samochód przestałby działać w dosłownie kilka minut. Dzieje się tak, ponieważ olej jest odpowiedzialny za kilka kluczowych aspektów pracy silnika. Można zaliczyć do nich przede wszystkim smarowanie ruchomych elementów, odprowadzanie nadmiaru ciepła z kluczowych części silnika i usuwanie drobnych zanieczyszczeń, które mogły trafić do układu z zewnątrz lub powstać w wyniku tarcia pomiędzy różnymi elementami silnika.

Aby olej mógł prawidłowo wywiązywać się z ostatniego opisanego powyżej zadania musi być na bieżąco czyszczony. W związku z tym w układzie montuje się specjalne filtry, które zbierają zanieczyszczenia i sprawiają, że olej może prawidłowo oczyszczać silnik. Każdy filtr, w tym więc również filtr oleju ma swoją określoną pojemność. Kiedy ilość zebranych zanieczyszczeń przekroczy wartość maksymalną filtr taki najzwyczajniej przestaje działać i albo blokuje przepływ, albo nie jest w stanie wyłapywać więcej zanieczyszczeń.

W związku z tym filtr oleju należy do kategorii części eksploatacyjnych, czyli takich, które trzeba systematycznie wymieniać. W przypadku tego konkretnego filtra należy robić to, co 15-20 tysięcy kilometrów, ale nie rzadziej niż raz do roku, chyba że producent zaleca inaczej. Skoro wiemy już, do czego służy filtr oleju, dlaczego trzeba go co jakiś czas wymieniać i jak często należy to robić, możemy przejść do sedna tego wpisu, czyli doboru odpowiedniego filtra.

Dobór filtra oleju

Jeśli twój styl jazdy nie odbiega znacząco od tego, jak wygląda jazda typowego uczestnika ruchu, to możesz nie utrudniać sobie życia i wybrać po prostu taki filtr, jaki zaleca producent. Informacje o tym znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu lub przeszukując internet. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, to sprawdź dwukrotnie, czy znalezione przez ciebie informacje są prawidłowe. Zdarza się bowiem, że te same modele samochodów z różnych roczników mają różne filtry lub sytuacje, w których różne wersje silnikowe korzystają z różnych modeli filtrów. W związku z tym szukając informacji na temat doboru filtra do twojego samochodu w oknie wyszukiwarki oprócz modelu i marki wpisz też rocznik twojego samochodu, pojemności silnika, rodzaj paliwa i inne istotne informacje.

Materiał zewnętrzny

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?