Jak wybielić meble w stylu retro?

Urządzanie mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie dla nowicjuszy. Jeśli chcesz stworzyć miejsce, które będzie zarówno funkcjonalne, modne i piękne, musisz włożyć w to trochę pracy i wysiłku. W różnych katalogach na temat wystroju wnętrz można znaleźć wiele rozwiązań i to, co aktualnie jest na topie, ale należy pamiętać, że każda przestrzeń powinna być indywidualna, urządzona ze smakiem i tak, żebyśmy czuli się w niej dobrze, innymi słowy – tak jak w domu. Jeśli lubimy nowoczesne rozwiązania to postawmy na jasne kolory ścian, meble w zabudowie, geometryczne wzory i kolorowe dodatki. Bardzo modne i zarazem funkcjonalne są tzw. fotele uszaki, które ożywią wnętrze, jeśli będą w jakimś intensywnym kolorze. Wystarczy wstawić taki fotel do minimalistycznego salonu, żeby nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Takie miejsce będzie nie tylko ozdobą, ale również miejscem odpoczynku i relaksu, gdzie można usiąść i przeczytać książkę lub obejrzeć telewizję. Jeśli chodzi o łazienkę, możemy tu pokusić się o odrobinę szaleństwa. Nowoczesny design zapewnią nam np. czarne i srebrne płytki, duża umywalka, czy fantazyjne krany, zarówno do zlewu, jak i wanny czy prysznica. 

Białe meble retro

Jeśli lubimy niepowtarzalne i innowacyjne rozwiązania postawmy na retro styl, który nawiązuje do starego wzornictwa, takiego sprzed kilkudziesięciu lat i do wnętrz pałacowych. Decydując się na taki wystrój możemy być pewni, że nasze mieszkanie będzie jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Należy również uważać, żeby nie przesadzić, gdyż może to wtedy wyglądać kiczowato. Główną rolę w tworzeniu retro mieszkania będą odgrywały meble. Stara komoda, sofa czy fotel będą prezentować się elegancko i tajemniczo. Można też odrestaurować zniszczone przedmioty poprzez szlifowanie i malowanie i zastanowić się jak wybielić meble. Takie bielenie można wykonać zarówno na nowych meblach, żeby nadać im oryginalnego wyglądu, jak i na starych, żeby je odświeżyć. Biały kolor jest zawsze w modzie, dlatego meble z pewnością posłużą długie lata. Po oszlifowaniu należy nałożyć białą farbę lub kupić specjalny preparat do bielenia mebli.
Bardzo ważną rolę w stylu retro odgrywają dodatki. Można poszukać takowych na targach staroci lub przejrzeć rodzinne pamiątki. Stare sztućce babci, radio czy telefon mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Może to być również pianino czy duży, stojący zegar.

Styl retro w bieli

W przedpokoju powieśmy wielkie lustro w złotej ramie, a w salonie kryształowy żyrandol. Te wszystkie dodatki sprawią, że cofniemy się w czasie i zaznamy prawdziwej klasyki. Jeśli chodzi o ściany to warto zainwestować we wzorzystą tapetę, a na podłodze położyć barwne dywany. Najlepiej, żeby podłoga była drewniana. Retro styl w kuchni przejawia się we wszelkiego rodzaju akcesoriach, takich jak czajnik stylizowany na stare lata, porcelanowe talerze i filiżanki. Owoce czy słodycze można rozkładać na starych, zdobionych paterach i tacach, tak jak robiono to dawnymi czasy. W łazience również należy postawić na dodatki, takie jak urokliwe ręczniki i świece.

Redakcja FilarInstalacje