Jaki grzejnik elektryczny wybrać, aby nie przepłacić na prądzie?
Data publikacji 22 listopada, 2019Ogrzewanie prądem przy pomocy grzejników elektrycznych nie będzie nigdy najtańszym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania. Jeśli jednak dobrze dobierzemy rodzaj i moc grzejnika do naszych potrzeb grzewczych, może się to okazać wygodną i w miarę opłacalną opcją. Wobec tego na jaki grzejnik elektryczny się zdecydować? Czym się one różnią?
Który grzejnik elektryczny wybrać?
Grzejniki elektryczne występują w wielu rodzajach. Najbardziej znane z nich to grzejniki konwektorowe, olejowe, ceramiczne oraz termowentylatory. Różnią się ceną, a także sposobem ogrzewania pomieszczenia oraz stopniem energooszczędności. Najbardziej mobilne i wygodne są bezapelacyjnie grzejniki konwektorowe, które wsysają do siebie powietrze, aby ogrzać je i wypuścić. Rozwiązanie to ma zarówno dobre, jak i złe strony. Dzięki niemu ciepło rozejdzie się w powietrzu równomiernie, ale z kolei ciężej będzie w takim pokoju przebywać alergikom, jako że wzmoże się cyrkulacja pyłków i innych alergenów. Dodatkowo należy nadmienić, że chociaż dzięki grzejnikom konwektorowym nagrzejemy pomieszczenie bardzo szybko, to takie urządzenie przestaje wydzielać ciepło niemal natychmiast po odłączeniu od niego zasilania. Grzejniki olejowe działają dzięki, jak sama nazwa wskazuje, olejowi. Jak można się domyślić olej stygnie bardzo wolno, więc możemy liczyć na efekt ciepła jeszcze na długo po odłączeniu takiego grzejnika od prądu. Wadą jest to, że długo się on nagrzewa i jest mniej wygodny do przenoszenia. Grzejnik ceramiczny wytwarza ciepło poprzez ogrzewanie wkładów ceramicznych, do tego robi to szybko i wolno traci ciepło. Z kolei termowentylator działa podobnie do grzejnika konwektorowego. W jego przypadku irytować może dźwięk wiatraka, a ciepła wytwarza się na tyle niewiele, że może się on przydać jedynie do okresowego dogrzewania pomieszczeń.
Który grzejnik zużywa najmniej prądu?
To zależy od tego, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Grzejniki konwektorowe i termowentylatory najlepiej nadają się do krótkiego i szybkiego nagrzewania i dogrzewania niewielkich pomieszczeń. Nie powinno się ich używać jako główne źródło ogrzewania przez dłuższy czas, ponieważ sporo za to zapłacimy. Bardziej nadają się do tego wolno stygnące grzejniki olejowe, których z kolei nie opłaca się włączać jedynie na chwilę. Idealne mogłyby się wydawać grzejniki ceramiczne, ale niestety jakkolwiek ich byśmy nie używali, są one bardzo energochłonne.
Grzejniki elektryczne są ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Żeby na nich nie przepłacić warto ustalić, jak często i jak długo będziemy ogrzewać dane pomieszczenie, i na tej podstawie ustalić, który grzejnik będzie dla nas najlepszy.