Jak wybrać odpowiedni kabel koncentryczny?
Data publikacji 18 maja, 2022Kabel koncentryczny jest to przewodnik otoczony warstwą izolatora elektrycznego i materiału ekranującego, którego zadaniem jest transmisja prądu elektrycznego na zasadzie różnicy potencjałów.
Niestety, mimo ujednoliconej konstrukcji istnieje na rynku wiele różnych odmian tegoż kabla, co znacznie utrudnia zakup jego właściwej, a zarazem najlepszej wersji.
Jak skonstruowany jest kabel koncentryczny?
„Sercem” kabla koncentrycznego jest miedziany przewód, który charakteryzuje się bardzo dużą przewodnością. Wokół tego przewodu znajduje się izolator wykonany z tworzywa sztucznego, a także – już za izolatorem – warstwa ekranująca. Zadaniem tej ostatniej jest niedopuszczenie do rdzenia zewnętrznych fal elektromagnetycznych, które mogłyby indukować zakłócenia w postaci zmiennych przebiegów elektrycznych.
Czasem ekran jest zastąpiony ochronnym oplotem miedzianym, którego zadanie jest podobne co w przypadku warstwy ekranującej, choć zdarza się, że obydwie warstwy występują razem. Zewnętrzną warstwę kabla stanowi tworzywo sztuczne, które pełni rolę izolacyjną i ochronną.
Kabel koncentryczny i jego parametry
Jakość „koncentryka” jest definiowana w oparciu o dwa kluczowe parametry elektryczne. Pierwszym z nich jest impedancja falowa, a więc rezystancja przyjęta dla obwodów w których płynie prąd przemienny. Z reguły wartość impedancji jest ściśle znormalizowana i wynosi np. 50, 75, a nawet 100 ohm. Wartość impedancji dla kabli specjalistycznych może być zupełnie inna i najczęściej zależy od przeznaczenia danego kabla.
Kolejnym, bardzo ważnym parametrem kabli koncentrycznych jest tzw. tłumienność. W oparciu o nią definiuje się utratę jakości sygnału w odniesieniu do odległości kabla. Tłumienność jest podawana najczęściej dla dystansu 100 metrów, toteż łatwo ją obliczyć dla np. wielokrotności tej drogi. Można powiedzieć, że wartość tłumienności jest odwrotnie proporcjonalna do jakości kabla.
Potencjał i zastosowanie kabli koncentrycznych
Kable koncentryczne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest odpowiednia jakość sygnału. W tym celu montuje się je np. w systemach telewizji przemysłowej, kablowej, a nawet satelitarnej. Większość tego typu kabli pracuje z sygnałem o częstotliwości 2.5 GHz, choć można znaleźć i takie kable, które nieco odstają od tej reguły. Kable o najlepszych właściwościach zapewniają nie tylko minimalne tłumienie, ale też wysoki współczynnik krycia oplotu przez ekran. Przy wyborze kabla warto też zwrócić uwagę na jego przeznaczenie i obecność specjalnej powłoki chroniącej jego powierzchnię przed działaniem promieniowania UV.
Podsumowując, najważniejsze parametry kabla koncentrycznego to jego częstotliwość pracy, tłumienność, długość (ma odniesienie do tłumienności), a także odporność mechaniczną i zdolność do przenoszenia odpowiedniej wartości mocy. Wartości te mają szczególne znaczenie w trakcie transmisji na duże odległości, w przypadku których na jakość sygnału ma wpływ przede wszystkim przewodnik.