Odbojniki drzwiowe – kiedy warto z nich korzystać i jak je wybrać?

Chcesz ochronić drzwi mebli oraz ściany lub inne powierzchnie przed zniszczeniem? Pomocne będą odpowiednie odbojniki.

Zastosowanie elementów takich jak odbojniki drzwiowe może być w wielu przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem. Czym one są i jak je odpowiednio dobrać? W jakiej sytuacji warto się na nie zdecydować?

Czym są odbojniki do drzwi?

Odbojniki drzwi to niewielkie akcesoria, które zapobiegają zbyt dużemu otwarciu lub trzaskaniu drzwi. Mogą być instalowane na ścianie, podłodze lub na samych drzwiach i są zazwyczaj wykonane z gumy, plastiku lub metalu.

Takie akcesoria są przydatne do zapobiegania uszkodzeniom ścian, mebli oraz innych powierzchni. Mogą również poprawić bezpieczeństwo, zapobiegając trzaskaniu drzwi i powodowaniu obrażeń, na przykład przy nadmiernym otwarciu drzwi. 

Wybierając odbojniki drzwiowe, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce ich montażu, aby na tej podstawie dobrać odpowiedni typ tego produktu.

Typy odbojników drzwiowych

Odbojniki podzielić można na kilka różnych rodzajów w zależności od tego, w jakim miejscu mają być one zamontowane. Podzielić można je na:

Odbojniki drzwi montowane na ścianie

Te ograniczniki drzwi są przymocowane do ściany za drzwiami i zapobiegają uderzaniu klamki lub gałki o ścianę. Zazwyczaj są one wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego i można je montować za pomocą śrub lub kleju. Dostępne są też odbojniki drzwiowe, które mają samoprzylepną warstwę, dlatego są one bardzo łatwe w instalacji.

Odbojniki drzwi montowane na podłodze

Są one instalowane na podłodze i zapobiegają zbyt dużemu otwarciu lub trzaskaniu drzwi. Zazwyczaj są wykonane z metalu lub gumy i można je przymocować do podłogi za pomocą śrub lub kleju. Można też kupić ciężkie odbojniki drzwiowe do ustawienia przy drzwiach, dlatego ograniczają one ich otwieranie swoim ciężarem. Podobne działanie mają kliny pod drzwi.

Odbojniki na klamki

Te ograniczniki są instalowane na klamkach drzwi i zapobiegają uszkodzeniu ściany lub innej powierzchni przez klamkę. Zazwyczaj są one z pianki albo gumy i nakłada się je na klamkę, dlatego ich montaż jest prosty u szybki.

Magnetyczne ograniczniki drzwi

Te ograniczniki drzwi wykorzystują magnes do przytrzymywania drzwi na miejscu i zapobiegania ich zbyt dużemu otwarciu. Zazwyczaj są instalowane na podłodze lub na samych drzwiach. Zastosowanie mocnego magnesu powoduje, że są one bardzo skuteczne.

Kiedy warto zastosować odbojniki drzwiowe?

Ograniczników drzwi należy używać zawsze, gdy istnieje ryzyko, że drzwi uchylą się zbyt daleko i uszkodzą ściany, meble lub same drzwi, lub gdy istnieje ryzyko trzaskania drzwi. 

Takie elementy są powszechnie stosowane w różnych budynkach, między innymi w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, w biurach, ale również w hotelach, pensjonatach oraz w obiektach komercyjnych i użytkowych.

Dobrym pomysłem jest stosowanie ograniczników drzwi, gdy istnieje ryzyko zniszczenia różnych nawierzchni przez kołyszące się lub trzaskające drzwi. Odbojniki drzwiowe są niedrogie i łatwe w instalacji, a także mogą zaoszczędzić pieniądze i kłopoty, zapobiegając uszkodzeniom i obrażeniom.

Redakcja FilarInstalacje