Strona główna
Instalacje
Tutaj jesteś
Instalacje System oddymiania

System oddymiania – systemem bezpieczeństwa?

Data publikacji 31 stycznia, 2022

Systemy oddymiania są jednymi z podstawowych i najważniejszych instalacji w budynku. Ich skuteczność i staranny projekt stanowią o zdrowiu mieszkańców, zapewniając łatwiejszą ewakuację, a także ochronę całego domostwa. Zadanie, któremu musza sprostać, polega na konieczności odprowadzenia trujących spaliny i dymu, który jest główną przyczyną zatrucia i śmierci podczas wybuchu pożaru.

Nic więc dziwnego, że z tak dużą rozwagą dobieramy docelowe systemy, coraz częściej decydując się na pełną automatyzację i mechanikę, która jest doskonałym wsparciem dla naturalnych, dotychczasowych rozwiązań.

Systemy oddymiające – zasady działania

System oddymiania jest złożonym mechanizmem, uruchamiającym się w chwili detecji pożaru. Wykrycie gazu sprawia, że klapy dymowe (instalowane np. na dachu) otwierają się automatycznie – tak samo jak okna, które wyposażone są w napęd automatyczny.

Czujki dymowe, które połączone są z całym systemem inicują alarm. Ta reakcja wpływa na kolejne połączenia z urządzeniami zewnątrznymi, które uławiają odprowadzanie dymu. Jest to ważne nie tylko ze względu na możliwość zapewnienia szybkiej ewakuacji, ale także biorąć pod uwagę roznącą temperaturę zagrażającą konstrukcji budynku.

System działa więc na zasadzie akcja-reakcja, uruchamiając ciąg następujących po sobie działań. Ostatecznie system klap, które połączone są z otworami umiejscowionymi w budynku, uruchamia się, jednocześnie odprowadzając trujące spaliny i substancje. Nowoczesne technologie uwzględniają przy tym montaż dodatkowych elementów, jak np. kurtyny dymowe. Warto nadmienić, że nad całością systemu czuwa główna centrala zarządzająca. 

Mówiąc więc o systemach oddymiających mamy na myśli szereg komponentów, składających się na jedna całość. Wśród nich wyróżnia się między innymi przyciski oddymiania, czujniki dymu, systemu napędów, kurtyny dymowe, centralę oraz okna oddymiające. 

Co ważne! Wszystkie urządzenia i komponenty muszą spełniać wymogi, stawiane przez przepisy PPOŻ. Spełnienie tego wymogu związane jest z faktem, że urządzenia te nie tylko wykorzystuje się jako naturalny sposób wentylacji pomieszczeń, ale przede wszystkim – jako skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników lub mieszkańców danego budynku. 

Dlaczego to ważne?

Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem, który powinien być decydujący i znaczący w kontekście montowania powyższego systemu. Jego pełna automatyzacja oraz nowoczesne rozwiązania są kluczowe w kontekście nagłych, losowych sytuacji, podczas których człowiek nie byłby w stanie efektywnie i szybko zareagować. Ochrona mienia, życia ludzkiego i konstrukcji budynku jest więc głównym elementem i zaletą systemów, które powstały głównie w celu zmniejszenia rocznych zgonów, wynikających z unoszącego się dymu.

Ponadto, systemy oddymiania nie potrzebują ingerencji człowieka, co oznacza, że są całkowicie niezależne i nie wymagają opieki oraz czuwania mieszkańców. Jest to kluczowe – zwłaszcza w przypadku pożarów, które mają miejsce w nocy, na obszarach zamkniętych czy miejscach publicznych. 

Po trzecie – systemy oddymiania od zaufanych firm (takich jak np. D+H Polska) są nowoczesne, ale nieinwazyjne, co oznacza, że nie wpływają na konstrukcję i estetykę budynku. W efekcie zamontować można je zarówno w przypadku nowych, jak i starych mieszkań, zakładów pracy czy ośrodków.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?