Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród

Chmiel zwyczajny i jego właściwości

Data publikacji 23 lipca, 2019

Chmiel zwyczajny to roślina, która zazwyczaj kojarzona jest z produkcją piwa. Warto jednak pamiętać, iż szyszki chmielu świetnie sprawdzają się jako naturalny lek na wiele przypadłości, a umiejętnie wykorzystane, mogą każdemu z nas pomóc w walce z licznymi schorzeniami. Co warto wiedzieć na temat tej rośliny? W jaki sposób można wykorzystać jej lecznicze właściwości?

Historia chmielu zwyczajnego

Chmiel zwyczajny ceniony był już w czasach starożytnych, przy czym na terenie Europy popularność zyskał w XI-XIII wieku. Początkowo wykorzystywany głownie w trakcie produkcji piwa, dostrzeżony został i przez tych, których fascynują naturalne metody wspierania zdrowia. Dziś wiemy, że szyszki chmielu można wykorzystywać jako naturalny środek na uspokojenie. Są one jednocześnie skutecznym środkiem moczopędnym oraz bakteriobójczym, zatem sięganie po nie może każdemu z nas przynieść wiele korzyści. Wypijanie naparów z chmielu przyniesie ulgę tym, którzy borykają się z wyczerpaniem nerwowym oraz stanami lękowymi. Napar z chmielu może pomóc też w walce z bezsennością, która jest coraz większym zagrożeniem dla współczesnego człowieka. Chmiel, stosowany wewnętrznie, pomaga też przy problemach z żołądkiem oraz woreczkiem żółciowym. Roślina ta świetnie sprawdza się też jako podstawowy składnik okładów, pozwalających na prowadzenie skutecznej walki ze stanami zapalnymi skóry oraz trudno gojącymi się ranami.

Zastosowanie chmielu

Chmiel zwyczajny to nie tylko roślina lecznicza, ale i naturalny kosmetyk, który świetnie sprawdza się jako składnik regenerujących i łagodzących kąpieli. Wyciąg z chmielu może pojawić się też w kremach mających wspierać proces regeneracji skóry, jest też mile widzianym dodatkiem do szamponów oraz odżywek do włosów. Odwar z szyszek chmielu pomoże nam utrzymać w dobrym stanie skórę głowy, a korzystanie z niego zalecane jest tym, którzy narzekają na problemy ze stanami zapalnymi skóry głowy oraz na nadmierne wypadanie włosów. Chmiel pomoże też w walce z łupieżem, zatem z jego kosmetycznych właściwości skorzystać może każdy z nas.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?