Materac na łóżko – jak wybrać najlepszy?

Każdemu zależy na tym, aby mógł się wyspać w ciągu nocy. Dobre samopoczucie, energia na nowe wyzwania, siła do sprostania nowym wyzwaniom nadchodzącego dnia – na to wszystko wpływ ma zdrowy wypoczynek. Jak więc wybrać odpowiedni materac do spania? 

Podstawowe kryteria wyboru materaca

Każdy użytkownik ma inne preferencje co do wyboru materaca, ma inną wagę i wzrost. Jeden śpi na plecach, drugi na boku, a jeszcze inny na brzuchu. Te wszystkie czynniki mają niebagatelny wpływ na dobór odpowiedniego materaca. Podczas wybierania podłoża, które będzie najlepiej pasować, warto pamiętać o tym, że jest inwestycja na kilka ładnych lat. Ponadto będzie się na nim spędzać bardzo dużą część swojego dnia. Dlatego też tak istotne jest to, jak dobrać odpowiedni materac, aby gwarantował komfortowy wypoczynek. Warto przysiąść na chwilę i poczytać o rodzajach materacy, aby później mieć pewność, że wybrało się ten najlepszy. 

Najistotniejsze parametry wyboru materaca

W sklepach można znaleźć całą masę różnych materacy. Najpierw warto przyjrzeć się stopniom twardości, długości i wysokości. Jeśli chodzi o twardość materaca, to najczęściej spotykanym oznaczeniem jest H1, H2 i H3. Pierwszy z nich jest materacem najbardziej miękkim, H2 to średnio miękki, natomiast H3 to średnio twardy. Oczywiście, użytkownik moze zdecydować się na model H4 jednak jest on bardzo twardy.

Materace dwustronne oferują swoim użytkownikom dwa rodzaje twardości. Wtedy po jednej z nich może być warstwa średnio miękka, a po drugiej średnio twarda. To, jaką twardość wybrać, zależy przede wszystkim od wagi. Materace H1 będą idealne dla osób, które ważą mniej niż 60 kg, H2 świetnie sprawdzą się dla tych, co ważą od 50 do 80 kilogramów, natomiast H3 dedykowane są użytkownikom o wadze od 80 do 100 kilogramów. 

Jeśli chodzi o wysokość materaca, to wiele zależy od materiału, z jakiego jest on wykonany. Przykładowo wkłady piankowe mają zazwyczaj 20 centymetrów, a lateksowe i sprężynowe są nieco wyższe. Długość materaca zazwyczaj wynosi 200 centymetrów, jednak należy zawsze wybierać modele dłuższe o 20 centymetrów niż wzrost użytkownika. 

Piankowy, lateksowy, kieszeniowy – który wybrać?

Wielu użytkowników zastanawia się, jaki model wybrać – piankowy, sprężynowy, czy lateksowy. Oczywiście, nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Należy bowiem pamiętać o tym, że każdy jest inny i każdemu będzie pasować co innego. Bardzo popularne wśród użytkowników są modele piankowe, które nie tylko cechują się przystępną ceną, ale także zapewniają komfort snu, w szczególności modele z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej. Materace kieszeniowe opierają swoją konstrukcję na specjalnych kieszonkach, w których umieszczone są sprężyny. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie, co sprawia, że gwarantują one jeszcze większą wygodę niż materace piankowe. Z kolei modele lateksowe produkowane, są z lateksu syntetycznego z domieszką mleczka kauczukowego. W szczególności dedykowane są one osobom, które borykają się z alergią, a przy tym cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. 

Redakcja FilarInstalacje