Poznaj zastosowanie militariów kolekcjonerskich w życiu codziennym
Data publikacji 18 października, 2019Wielu mężczyzn fascynuje się militariami. Budują w swoich zbiorach ich bogate kolekcje. Znajdą tam miejsce m.in. różne rodzaje broni białej, takie jak scyzoryki, bagnety, szable czy noże myśliwskie. Warto lepiej poznać ciekawy świat kolekcjonerów militariów.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Co to jest broń biała?
- Do czego przyda Ci się scyzoryk?
- Jaką wartość w codziennym życiu mają bagnety czy noże kolekcjonerskie?
Broń biała
Pojęcie „broni białej” odnosi się do całości broni, która jest przeznaczona do walki wręcz. Odróżnia się ją więc od broni palnej, której mechanizm działania polega na wystrzeliwaniu pocisków. Broń białą można kupować bez zezwoleń – istnieją specjalne sklepy kolekcjonerskie z tego typu militariami, a wiele ciekawych egzemplarzy można też wyszukać przez Internet, np. na Allegro. Warto jednak pamiętać, że zasady używania poszczególnych rodzajów broni podlegają rygorystycznym wytycznym – ujętym w Ustawie o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r.
Scyzoryk – narzędzie czy broń?
Wielofunkcyjne scyzoryki to jeden z tych typów broni, który niemal zatracił swój militarny charakter i stał się poręcznym narzędziem domowym. Istnieją też jednak jego wersje kolekcjonerskie. Mają one zwykle nietuzinkowy wygląd i ciekawą historię, bywają też bogato zdobione. W codziennym życiu scyzoryk znajduje bardzo szerokie zastosowanie – zawsze warto mieć go pod ręką. Pomoże w wielu pracach majsterkowych, ale i np. w podróży, szczególnie podczas biwaków na łonie natury.
Bagnet czy nóż kolekcjonerski – do czego może się przydać?
Oczywiście wszelkie kolekcje – także militariów – mają wartość same w sobie, jako przedmiot zainteresowania czy wręcz dumy. Ich zbieranie rozbudza ciekawość historyczną i pozwala znacznie poszerzyć horyzonty myślowe. Kolekcjonerzy zazwyczaj bowiem nie ograniczają się do gromadzenia kolejnych przedmiotów – równocześnie pragną poznać więcej szczegółów na temat czasu czy miejsca, z których pochodzi dana broń.
Często osoby zbierające militaria gromadzą się też w różnych grupach historycznych. Niektóre z nich to tzw. grupy rekonstrukcyjne. Jej członkowie co jakiś czas spotykają się i z możliwie jak najwyższym realizmem starają się odtwarzać przebieg różnych zdarzeń historycznych. Oryginalna, zabytkowa broń biała pozwala oddać realia dawnych wydarzeń. Wielu kolekcjonerów urządza też rozmaite pojedynki inspirowane dawnymi czasami – dobywają wówczas broni i starają się sprawdzić swe zdolności we władaniu nią.
Wiele rodzajów broni znajduje też zastosowanie w jeszcze innych dziedzinach, np. w myślistwie czy rybołówstwie. Należy do nich choćby szeroka gama noży myśliwskich.
Niektóre rodzaje broni białej zmieniły swój charakter: utraciły wartość stricte militarną, za to zaczęły być wykorzystywane w różnych dziedzinach sportu. Rozmaite sztuki walki służą nie tyle do pokonania przeciwnika, ile do doskonalenia kunsztu samej walki. Do dziedzin sportowych wykorzystujących broń białą należą m.in. szeroko znana szermierka tudzież – mniej rozpowszechnione – kendo, które powstało na bazie samurajskich pojedynków. To dowód na to, że broń biała fascynuje! A militaria to hobby prawdziwych mężczyzn.