Strona główna
Instalacje
Tutaj jesteś
Instalacje Solary

Solary – czym są i jak działają?

Data publikacji 31 stycznia, 2022

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU) w domu jednorodzinnym może być realizowane na kilka sposobów. Aby zmniejszyć rachunki i wspomóc inne źródła energii, często instalujemy na dachu solary. Niektórzy mogą mylić je z panelami fotowoltaicznymi, które wyglądają podobnie i również montowane są na dachach, jednak pełnią zupełnie inną funkcję. Sprawdzamy jaka jest budowa oraz funkcja tytułowych urządzeń.

Jak są zbudowane?

Na początku powinniśmy poznać budowę solarów, ponieważ dzięki temu zrozumiemy w jaki sposób można wykorzystać ich potencjał. Są to zwarte, prostokątne elementy, wewnątrz których znajduje się wężownica, natomiast górny fragment pokryty jest powłoką o silnych właściwościach absorbujących światło. Dzięki temu są w stanie w łatwy sposób zamienić energię promieni słonecznych na ciepło, które następnie podgrzewa wodę przepływającą przez wężownicę.

Jak je wykorzystać?

Moc typowego solara to od kilkudziesięciu do kilkuset wat, w zależności od wielkości i typu wężownicy. Woda, która zostaje podgrzana wewnątrz, może zostać wykorzystana na różne sposoby. Najczęściej używa się jej do wspomagania systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, czyli tej którą czerpiemy z kranów. Wystarczy doprowadzić podgrzaną ciecz do wężownicy w zbiorniku CWU i uruchomić pompę obiegową, by proces grzania wody mógł się rozpocząć. Nie można jednak polegać tylko na tej energii, którą dostarczą solary, ponieważ może zdarzyć się, że danego dnia nie będzie wystarczająco słonecznie. Dlatego też głównym źródłem ciepła jest zazwyczaj kocioł CO lub grzałka elektryczna, a wężownica solarów to jedynie element wspomagający. Jednak w okresie letnim, gdy dni są długie i bardzo słoneczne, mogą one przejąć cały ciężar dostarczania ciepła do ogrzewania CWU.

Spore oszczędności

Montaż solarów najczęściej wykonujemy z powodu chęci uzyskania oszczędności na ogrzewaniu ciepłej wody. Nie da się ukryć, że jest to wyjątkowo dobra inwestycja. Nawet w Polsce, gdzie nie można liczyć na tak dużą ilość energii słonecznej jak na południu Europy, panele są w stanie wydatnie zmniejszyć nasze rachunki za opał bądź prąd elektryczny. To jednak nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Ważna jest także ochrona środowiska naturalnego. Solary pozwalają nam nie spalać węgla, drewna lub zużywać energii z sieci energetycznej w tak dużych ilościach. Ma to ogromnie pozytywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy my, a przede wszystkim to w którym żyć będą nasze dzieci. Jeśli ten aspekt również jest dla nas istotny, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w taką instalację.

admin

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Piszemy o budownictwie, domu, meblach, instalacjach i ogrodzie. Dzielimy się też pomysłami i inspiracjami na wystrój wnętrz. Znajdziesz u nas również porady dotyczące lifestyle. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?